Výstava afrických obrazů Jana Skořepy

Obrazy malíře Jana Skořepy s africkou tematikou mohou nově návštěvníci zhlédnout v královédvorské zoologické zahradě. Jan Skořepa pracoval v zoo 20 let, byl dokonce osobním řidičem bývalého ředitele Josefa Vágnera a vedoucím Galerie Zdeňka Buriana.

Jan Skořepa si Afriku zamiloval už v mládí, první osobní zkušenost s černým kontinentem však získal na expedicích, kterých se účastnil s Josefem Vágnerem. Návštěvy Afriky, které pravidelně podniká dodnes, a to zejména do Tanzanie, se staly inspirací k jeho vlastním malířským dílům.

Častěji než do Afriky cestoval s Vágnerem do Prahy, kde navštěvoval svého přítele Zdeňka Buriana. Byl to právě Skořepa, kdo inicioval, aby Burian zhotovil pro dvorskou zoo 22 velkých pláten s motivy prehistorického světa. Tuto sbírka, která se stala základem jedinečné výstavy Vývoj života na zemi, můžete v ZOO Dvůr Králové vidět dodnes.

Výstavu Skořepových obrazů je možné navštívit na dvou místech v zoo, první část výstavy je umístěna v Galerii Tengenenge, kde bude přístupná do 26. června 2016. Zbylé obrazy najdou návštěvníci v Galerii Zdeňka Buriana v Neumannově vile do konce září tohoto roku.