Zamiřte do Afriky s Hanzelkou a Zikmundem


11.11.2017 - 19.1.2018
ZOO Dvůr Králové zve návštěvníky na výstavu H + Z v Africe. Prostřednictvím dvou desítek fotografií a předmětů, které zapůjčilo Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, se přenesete na africký kontinent v letech 1947 – 1948, kdy tam legendární cestovatelé a průzkumníci Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka podnikli svou první velkou expedici.

Afriku projela dvojice tehdy ještě neznámých inženýrů od marocké Casablancy až do Kapského města v Jihoafrické republice.  Během své dobrodružné cesty vystoupali na vrchol Kilimandžára, ale i Cheopsovy pyramidy, byli svědky výbuchu sopky nedaleko jezera Kivu, dostali se na místa, kde byli vůbec prvními cizinci, které afričtí domorodci kdy viděli, nebo se v africké buši setkali tváří v tvář s divokými zvířaty.  Z černého kontinentu vedly jejich další kilometry Jižní a Střední Amerikou.

Na expedici se vydali 22. dubna 1947 z Opletalovy ulice v Praze. Když se sem o tři a půl roku později vrátili, vítaly je už jako známé cestovatele a dokumentaristy tisíce lidí. Za tři roky navštívili 44 zemí a proslavili se nejen v tehdejším Československu, ale i v zahraničí. Z cesty vzniklo několik knih, reportáží, filmů a tisíce fotografií. Některé ze snímků mohou návštěvníci zoo vidět v galerii Tengenenge do 19. ledna každý den* od 10 do 16 hodin.

*Mimo dny 2. a 3. prosince, kdy bude výstava dočasně deinstalována z důvodu konání Vánočních dílen v zoo.