Poslání safari parku

Zachraňujeme ohrožené druhy

Vracíme zvířata zpátky do přírody

Od roku 1990 jsme ze ZOO Dvůr Králové do Afriky vypustili do přírody už více než sto zvířat. Zvířata vracíme do bezpečných lokalit s odpovídajícími životními podmínkami.

Do jihoafrických rezervací jsme vypustili 81 buvolů kaferských, 29 antilop koňských. Podílíme se i na reintrodukci přímorožců šavlorohých. Společně s neziskovou společností Back to Africa jsme do nové rezervace v Jihoafrické republice vypustili v letech 2002 pár antilop vraných a v roce 2007 antilopy koňské do rezervace ve Svazijsku. V roce 2009 jsme reintrodukovali 3 nosorožce dvourohé do Tanzánie a vyvezli 4 severní nosorožce tuponosé do Keni. Posledním nosorožcem, kterého jsem zatím převezli do Afriky, se stala samička Eliška. Její nový domov je nyní v rezervaci Mkomazi v Tanzánii, kde se připojila ke zbylým dvorským nosorožcům dvourohým.

Nevracíme zvířata jen do Afriky. V polovině 80. let jsme se podíleli na reintrodukci rysa na Šumavu nebo tetřeva hlušce do Krkonoš (vypustili jsme 72 odchovaných mláďat, která posílila divokou populaci tetřevů v národním parku). Koncem 90. let jsme pro posílení populace do volné přírody vypustili 26 mláďat vzácné sovy pálené.

Jsme vzdělávací centrum

Jsme centrem celoživotního environmentálního vzdělávání. Návštěva zoo není jen příjemně strávený den. Při procházce zoo se dozvíte mnoho zajímavostí o světě zvířat a lidí, kteří o ně pečují. Expozice napodobují přirozené životní prostředí zvířat, aby se cítila dobře a vy mohli pozorovat jejich přirozené chování a život jako ve volné přírodě.

Ročně vymění tisíce dětí školní lavice za výlet do ZOO Dvůr Králové se svými spolužáky. Pro všechny třídy mateřských, základních a středních škol máme připravenu kupu zajímavostí a vzdělávacích programů šitých na míru. Děti mohou poznat naše zvířata zblízka nebo si na ně dokonce sáhnout v doprovodu našich zoolektorů.

Jsme vědecké centrum

Jedině díky chovu zvířat v zajetí jsme schopni nalézt odpovědi na mnoho otázek souvisejících se změnami životního prostření a přirozených podmínek pro život divokých zvířat. Nalézt na ně odpověď na základě výzkumu ve volné přírodě je velmi těžké – ne-li nemožné. Proto jsou zoologické zahrady nezastupitelné.
Základní znalosti o rozmnožování mnoha druhů týkající se březosti, vývoje mláďat či rodičovské péče pocházejí z chovu v zajetí. Díky moderním vědeckým metodám je navíc zásah do života zvířete minimální. Například údaje o hormonálních hladinách zvířete v jednotlicých fázích rozmnožování lze získat chemickým vyšetřením trusu.

V ZOO Dvůr Králové byla zjištěna a publikována základní fyziologická data včetně krevních hodnot řady druhů afrických zvířat (různé druhy antilop, zeber, nosorožců, psů hyenových). U gepardů byl prováděn výzkum spermatu. Nejvíce zkoumanými zvířaty v ZOO Dvůr Králové jsou nosorožci. Naše skupina severních bílých nosorožců patří k nejvzácnějším zvířatům na světě. Společně s Veterinární univerzitou ve Vídni a Centrem pro výzkum ohrožených druhů zvířat v San Diegu dlouhodobě zkoumáme jejich genetiku a reprodukci. Výsledkem jsou nejen vědecké publikace, ale také nejnovější naděje na pokračování jejich reprodukce.

Nabízíme odpočinek a relaxaci

Pomáháme vám zapomenout na každodenní starosti, chceme, abyste si u nás odpočinuli a prožili příjemný den, na který jen tak nezapomenete. ZOO Dvůr Králové leží na dohled v podhůří Krkonoš, nabízíme vám čisté a příjemné prostředí bez stresu.

Bezpečnost především. Velmi dbáme na bezpečnost návštěvníků. Věříme, že právo na odpočinek mají i rodiče, kteří přišli do zoo s dětmi. Proto jsou všechny šelmy a velcí primáti od vás odděleni skly. Bezprostřední kontakt se zvířaty zůstane, ale vy se nemusíte bát zranění dětí. Zapomenete na starosti. Velké tropické pavilony vás natolik vtáhnou do atmosféry vzdálených krajin, že své starosti necháte před branami zoo. Občerstvení na každém rohu. Kdykoli tak můžete nabrat síly na další pochod africkou divočinou.