Antilopy Derbyho

Jedním z kriticky ohrožených druhů zvířat je majestátní antilopa Derbyho (Taurotragus derbianus derbianus), jinak vůbec největší antilopa světa. Její západní poddruh přežívá ve volné přírodě v méně než 200 jedincích, a to pouze na území národního parku Niokolo Koba v Senegalu. Proto byl v roce 2000 zahájen záchranný program pro antilopu Derbyho, který je koordinován spolkem Derbianus Conservation. Ten vznikl seskupením pedagogů a studentů z České zemědělské univerzity v Praze, ale i dalších odborníků a nadšenců, k nimž od roku 2015 patří i ZOO Dvůr Králové.

Dvorská zoo podporuje například monitoring zvěře v národním parku Niokolo Koba, environmentálně-vzdělávací programy senegalských dětí a podílí se na managementu stád antilop v přírodních rezervacích. Díky záchrannému programu a úzké česko-senegalské spolupráci přesáhl počet jedinců antilopy Derbyho v chráněných rezervacích v roce 2017 magickou stovku.

Ve stejném roce začala ve vzdělávacím týmu dvorské zoo pracovat Markéta Grúňová, jež se na záchraně antilop Derbyho podílí od roku 2009 a zkušenosti má především s environmentálním vzděláváním. Připravila programy, jimiž prošlo už víc než 1000 senegalských dětí i dospělých a díky dvorské zoo jsou tyto aktivity dále rozšiřovány.