Pomáhejte gepardům v Africe

Dvorský safari park připravil se společností ELEKTROWIN, zaměřující se na zpětný odběr vysloužilých elektrospotřebičů, projekt, který přispěje na ochranu volně žijících gepardů v Africe.

Jak na to

Principem spolupráce je sběr drobného elektroodpadu do speciálního kontejneru umístěného před hlavním vstupem do zahrady (u hlavní pokladny u Restaurantu Lemur/Safari pivovaru), do kterého mohou lidé vkládat drobné spotřebiče jako žehličky, fény, elektrické nářadí, varné konvice apod. Zapojit se tak mohou nejen návštěvníci zahrady, ale každý, kdo se potřebuje staré elektroniky zbavit. Za každý naplněný bag přispěje ELEKTROWIN částkou 300 Kč.

Co patří do kontejneru

Do kontejneru je možné vkládat všechny malé spotřebiče a baterie: žehličky, kávovary, kuchyňské roboty, rychlovarné konvice, elektrické nůžky, pily, vrtačky, brusky, řezačku, aku šroubováky, apod.

Co nepatří do kontejneru

velké elektro jako ledničky, sporáky, vysavače, apod. dále sem nepatří zářivky, televize ani monitory!

Komu pomáháme

Finanční výtěžek za každý naplněný kontejner, který vyplatí ELEKTROWIN dvorské zoo, poputuje organizaci Cheetah Conservation Fund sídlící v Namibii. Ta působí v oblasti Namibie a věnuje se záchranným projektům na pomoc gepardům a vzděláváním už 27 let. Organizace spolupracuje s dalšími institucemi zabývající se ochranou gepardů ve státech Keňa, Tanzanie, Jihoafrická republika a dalších. Její zakladatelkou je uznávaná specialistka na gepardy - Laurie Marker. Organizace podporuje mimo jiné herečka Gillian Anderson.

 

Věděli jste, že recyklací vyřazené žehličky

... se získá 0,5 kg železa
Necelou polovinu hmotnosti žehličky představuje železo. Jeho recyklací může vzniknout hned několik nových plechovek či desítky hřebíků.

... se opět použije 0,2 kg neželezných kovů
Více než 15 procent hmotnosti běžné žehličky tvoří neželezné kovy, převážně měď. Toto množství postačí na výrobu až 300 metrů měděného drátu.

... se znovu do oběhu dostane 0,5 kg plastů
Každá žehlička je téměř z poloviny tvořena plasty.

... se ušetří 23 kWh elektrické energie
Výroba materiálů přímo z nerostných surovin je energeticky velmi náročná. Zejména v případě železa a mědi dokáže výroba z druhotných surovin ušetřit až 80 procent energie.

... se spotřebuje o 2 litry méně ropy
Ropa se používá při výrobě energie, ale také jako základní surovina při výrobě plastů. Jejich recyklací se ušetří zdroje této suroviny.

... se zabrání tvorbě 5,5 kg CO2 
Mnohé lidské aktivity produkují skleníkové plyny. Opakovaným využitím surovin se jejich produkce snižuje, což přispívá ke zpomalení klimatických změn.
 

Řekli o projektu 

Jan Stejskal, vedoucí mezinárodních projektů ZOO Dvůr Králové: „Sběr elektroodpadu pro zoologickou zahradu spojuje příjemné s užitečným. Lidé se jednoduše zbaví nepotřebných elektrospotřebičů, které jsou následně recyklovány nebo šetrně zlikvidovány, a přitom pomáhají zvířatům v Africe. Pro gepardy jsme se rozhodli zejména proto, že patří k mimořádně ohroženým africkým šelmám – v přírodě už jich je méně než 8000. Na chov gepardů se navíc specializujeme i v zoo, narodilo se tu už více než 80 mláďat.“

Jan Marxt, zástupce firmy ELEKTROWIN: „Elektroodpad je dnes jedním z nejrychleji rostoucích druhů odpadu co do množství. Je to způsobeno zejména nízkou cenou elektroniky, která s sebou nese její nižší kvalitu a životnost.  Odevzdáním starého elektra specializovaným firmám prostřednictvím speciálních sběrných míst lidé předcházejí hromadění spotřebičů na skládkách, úniku nebezpečných látek do ovzduší nebo půdy a zároveň tak přispívají k nižší spotřebě surovin. Z většiny spotřebičů je totiž možné velkou část materiálu recyklovat a využít znovu na výrobu nového spotřebiče.“

Zajímá vás více?

Obraťte se na Safari Park Dvůr Králové - propagace@zoodk.cz