Tomistoma úzkohlavá - Tomistoma schlegelii

Populace tomistom v přírodě je odhadována na pouhých 2 500 jedinců
výskytjih Malajského poloostrova, Sumatra a Borneo
biotoptropické řeky, jezera a močály
potravaryby, ptáci, savci
věkaž 60 let, vzácněji i více
rozměryaž 5,5 m
váha500 kg

Tomistoma úzkohlavá (také krokodýl úzkohlavý či gaviál sundský) patří kvůli devastaci přirozeného prostředí a trofejovému lovu mezi ohrožené druhy. V České republice je chována pouze ve dvou zoologických zahradách – v Safari Parku Dvůr Králové a v Zoo Protivín. V královédvorské zoo můžete vidět pár samce Krakena a samici Penelopu, kteří sem přišli v roce 1989 ze zoo v Singapuru jako čerstvě vylíhnutá mláďata. Kraken je v současné době považován za jednoho z největších krokodýlů žijících v evropských zoologických zahradách. Dorostl do délky 4,5 metru a hmotnosti asi 350 kg.

Tomistomy se v přírodě živí převážně rybami a menšími savci. Někteří jedinci jsou schopni ulovit i velké savce, poté dokáží vydržet i několik měsíců bez příjmu potravy. V zoo jsou tomistomy zpravidla krmeny kuřaty, hlodavci nebo rybami jednou za deset dní. Jedna krmná dávka se pohybuje okolo 10 kg masa. Rozmnožování těchto zvířat není v podmínkách zoologických zahrad jednoduché. Penelopa sice každoročně klade snůšku okolo dvaceti vajec, vejce však ještě nikdy nebyla oplozená. Jedním z důvodů může být nezkušenost a nízký věk samce. Krakenovi je přibližně 30 let. Tomistomy se dožívají až 60 let.

Tomistomy sice nepatří mezi africké druhy zvířat, na jejichž chov se Safari Park Dvůr Králové zejména zaměřuje, Penolopa a Kraken tu však mají své stálé místo. Jedná se o kriticky ohrožený druh a chov tomistom má ve dvorské zoo svou tradici. Navíc, jako evolučně velmi starý druh, je pojítkem mezi pravěkým životem, který můžete vidět na plátnech slavného malíře Zdeňka Buriana v hlavní správní budově zoo, a současností.

 

 

čtěte také