ZOO Dvůr Králové, největší chovatel gueréz angolských v Evropě, má nové mládě


2.11.2015
V ZOO Dvůr Králové se v polovině října narodilo již 53. mládě guerézy angolské. Matkou mláděte se stala sedmiletá Verena pocházející z místního chovu, otcem je dvanáctiletý Darděj, který pochází z Plzně. Darděj přišel do královédvorské zoo v roce 2013 a od té doby zde zplodil již čtyři mláďata.
„První gueréza angolská přišla do ZOO Dvůr Králové v roce 1988. Guerézy z našeho chovu daly základ všem skupinám chovaným v Evropě, tři samice šly dokonce i do Izraele. V Evropě chová tyto kočkodanovité opice pouze pět zoologických zahrad. Naše skupina čítá sedm jedinců, jsme tak největším chovatelem gueréz angolských v Evropě,“ uvedl zoolog Michal Podhrázský.

Mláďata těchto opic jsou po narození sněhobílá, teprve až ve věku tří měsíců začínají černat. Jejich potravu tvoří převážně listy, ze kterých dokáží získat až dvojnásobné množství živin než jiné druhy opic. Jejich žaludek je totiž třídílný a obsahuje mikroby, které rozkládají celulózu. Žijí ve skupinách o 5 až 20 jedincích. Samci se ozývají chrochtavým hlasem, kterým si označují své teritorium.

Foto: Simona Jiřičková/ZOO Dvůr Králové