Safariběh ČSOB: Nechci být poslední

Asi 1400 psů hyenových žije podle IUCN v divočině Afriky. „To z nich činí jedny z nejohroženějších šelem Afriky. Safari park je dlouhodobým lídrem v jejich ochraně formou chovu v lidské péči, nyní se ale ještě více chceme zaměřit na podporu divokých populací a jejich prostředí. Jsem nesmírně rád, že na takovém přístupu záleží i veřejnosti a moc jim děkuji za podporu,“ uvedl šéf afrických projektů safari parku Jan Stejskal. Safari park v minulosti podpořil vakcinaci populací psů hyenových v tanzanském Mkomazi, participací na projektu BeadWorks zase přispívá k ochraně prostředí psů hyenových v severní Keni. „Výtěžek z letošního ročníku Safariběhu ČSOB využijeme na další podporu takových aktivit. To by mělo být smyslem fungování každé dobré zoologické zahrady,“ doplnil Jan Stejskal.

Mnoho běžců vyrazilo na trasu běhu v tričku s motivem psa hyenového, o který se postarala světoznámá módní návrhářka Andrea Vytlačilová. Ta také odstartovala nejnáročnější závod na 10 desetikilometrů. Běžci a generální partner Safariběhu, ČSOB, na podporu tohoto úžasného predátora přispěli částkou přes čtvrt milionu korun.

Psy hyenové v současnosti ohrožuje především nezadržitelně stoupající početnost lidské populace. „Šíření lidských sídel, zemědělství i dobývání zemního plynu nebo dalších komodit je hlavní hrozbou. V poslední době se přidávají i přenosy nemocí domácích psů nebo stále extrémnější výkyvy počasí,“ upozorňuje Jan Stejskal. I proto počty psů hyenových v přírodě dál klesají. „Safari park se bude snažit pokusit alespoň lokálně tyto tendence změnit. Cesta k tomu musí vést i přes osvětu komunit, kterou rozvíjíme v některých částech Afriky a ukazuje se jako úspěšná,“ doplňuje.

Safariběh ČSOB podpořili také Autostyl, Mateřídouška a ABC, Dvůr Králové nad Labem, OC Futurum, Coca-Cola HBC Česko a Slovensko, Plzeňský Prazdroj a jeho nápoj Birell, HitRádio Černá Hora nebo Safari gastro. Výherci jednotlivých kategorií se mohou těšit z pobytů v Safari Park Resortu, jedinečných zážitků, permanentek a vstupenek do safari parku a mnoha dalšího.

Safari park je nejúspěšnější chovatel psů hyenových mezi zoologickými zahradami. Narodilo se tu už 388 mláďat. Chov je přitom velmi složitý a vyžaduje velké zkušenosti i speciální chovná zařízení. Z evropských zoo v posledním roce psy hyenové množily jen zahrady ve Whipsnade, Sigeanu, Magdeburgu a právě Dvoře Králové.
Díky podpoře veřejnosti bylo možné poskytnout zdravotnický materiál nutný pro veterinární péči o populace psů hyenových v tanzanském Mkomazi.
V přírodě patří pes hyenový k nejohroženějším šelmám Afriky. IUCN předpokládá, že ve volnosti žije asi 1400 dospělých psů hyenových v řadě roztroušených populací. Stavy navíc dál klesají. Ohrožuje ho pytláctví, úbytek přirozeného prostředí i stále častější konflikty s člověkem nebo šíření nemocí domestikovanými psy.

VÝSLEDKY

Kompletní výsledky najdete ZDE.

FOTKY

Rozsáhlejší fotoreportáž a video přinesem v týdnu od 15. dubna.

MERCH

Trička a plátěné tašky s motivem psa hyenového od světoznámé návrhářky Andrey Vytlačilové, která spolupracovala se značkami jako Versace, Kenzo nebo Loewe seženete v Zooshopu a na e-shopu. Limitovaná edice je k dispozici do vyprodání zásob.