Cesta do pravěku. Galerie Zdeňka Buriana slaví 40 let


27.3.2023
Přednášky, výpravy za "současnými dinosaury" a mnoho dalšího nabídnou oslavy výročí největší stálé sbírky děl Zdeňka Buriana na světě! Vydejte se s námi 20. května 2023 na Cestu do pravěku.

Mamuti, megalodon nebo tyranosaurus. Legendární díla Zdeňka Buriana znají milovníci přírody nejen ze školních plakátů či knížek, ale také z obdivovaného filmu Cesta do pravěku nebo z novějších Pelíšků.

V safari parku můžete obdivovat největší stálou sbírku děl Zdeňka Buriana na světě. Galerie, v které díla vystavujeme, oslavuje 40 let existence. Vypravte se s námi do pravěku i současnosti a prozkoumejte Burianův fantastický svět! Na Cestu do pravěku s námi můžete vyrazit 20. května 2023.

Přednášky k výročí 40 let od otevření galerie obrazů Zdeňka Buriana přislíbili autor několika knih o Zdeňku Burianovi Rostislav Walica a kurátor oddělení paleontologie Národního musea RNDr. Boris Ekrt. Seznámit se budete moci i se současníky či potomky dinosaurů, kteří žijí v safari parku.

Program

  • 10.00 - 11.00 Žijí v safari parku dinosauři? (Začátek před Neumannovou vilou)

Vycházka za potomky a současníky dinosaurů a dalších zvířat z ikonických děl Zdeňka Buriana. Zakončeno krátkou exkurzí do Galerie Zdeňka Buriana. Zeptejte se zkušeného průvodce, zda dinosauři mají v současnosti nějaké příbuzné.
 

  • 11.00 Zdeněk Burian - Legenda paleoartu  (Rostislav Walica)

Autor několika knih o Zdeňku Burianovi představí osobnost a dílo tohoto světového malíře, jak je možná neznáte.

  • 13.00 Co a jak by Burian maloval dnes? (Boris Ekrt)

Kurátor oddělení palenontologie Národního muzea v Praze Boris Ekrt představí současný pohled vědy na dinosaury. Byli přesnější ti z Jurského parku, nebo ti z Cesty do pravěku? A maloval je Zdeněk Burian tak, jak je vidí současná věda?

  • 14.30 - 15:30 Žijí v safari parku dinosauři? (začátek v Galerii Zdeňka Buriana)

Vycházka za potomky a současníky dinosaurů a dalších zvířat z ikonických děl Zdeňka Buriana. Vyrazte z Galerie Zdeňka Buriana za zvířaty z obrazů a plakátů. Zeptejte se zkušeného průvodce, zda dinosauři mají v současnosti nějaké příbuzné.

V Galerii Zdeňka Buriana můžete zcela mimořádně obdivovat i díla, která jsou standardně ukrytá v depozitářích. Objevíte je?

Fotogalerie