Neprakta 100


2.7. - 1.9.2024
Malá výstava ve Vile La Rosa plná úžasných a mimořádně cenných exponátů připomene tvorbu legendárního Jiřího Wintera-Neprakty. Ta potrvá až do konce letních prázdnin. Vernisáž se koná 2. července 2024 ve 14 hodin ve Vile La Rosa.

Český ilustrátor a výtvarník, autor návrhů stolních her i hraček, ale také významný antropolog a orientalista Jiří Winter-Neprakta by 12. července oslavil 100 let. Začínal jako ilustrátor odborných přírodovědných knih (původně chtěl být přírodovědcem, nikoliv výtvarníkem), později svými charakteristickými a nezaměnitelnými obrázky ilustroval několik set zábavných a vědecko-populárních knih. Mimo to se zabýval divadelní i filmovou tvorbou. Spolupracoval s Janem Werichem, Jiřím Trnkou nebo Miroslavem Švandrlíkem. Ve tvorbě byl nesmírně plodný a za 35 000 uveřejněných kreslených vtipů je uveden v Guinessově knize rekordů.

Neprakta byl rovněž aktivním účastníkem protifašistického odboje. Za to ho odsoudili k šesti letům vězení v nacistické káznici. Trest přežil a po osvobození došel pěšky zpět do Čech. Český svaz bojovníků za svobodu mu za protifašistickou odbojovou činnost udělil medaili.

Svou tvorbou i dalšími aktivitami se Neprakta významně podílel na ochraně přírody a životního prostředí, a to nejen formou výchovy nejmladší generace, ale též svojí vlastní aktivní činností (mimo jiné byl několik let předsedou Pražského spolku ochránců zvířat). Mnoho let se přátelil s Přemyslem Rabasem. Díky tomu má Safari Park Dvůr Králové ve sbírkách zapůjčenu řadu Nepraktových cenných afrických artefaktů i kosterní preparáty.

Všechny tyto zajímavé aspekty pracovního života Jiřího Wintera-Neprakty připomene výjimečná výstava Neprakta 100 ve Vile La Rosa. Bude přístupná o 2. července 2024 až do konce letních prázdnin. Vstupné je zdarma v rámci standardní návštěvy SAFARI PARKU.

Fotogalerie