21. prosince startuje Vánoční zoo. Potrvá až do 5. ledna. Po celou dobu bude v SAFARI PARKU platit prodloužená otevírací doba: brány se budou zavírat až v 18 hodin. Výjimku tvoří 24. a 31. prosinec, kdy brány zavřou už ve 14 hodin.
Všichni si tak budou moci vychutnat bohatou výzdobu. V areálu svítí statisíce zlatých světel v korunách stromů, některé výzdoby a další místa v areálu zase září siluetami či sochami afrických zvířat.
Restaurace v areálu nabídne v průběhu Vánoc tradiční sváteční menu.
A co si během vánoční zoo nenechat ujít?
- Zlatý baobab a bohatá výzdoba
Statisícům světel a zvířecích siluet ze světelných trubic dominuje úžasný zlatý baobab. Ten na areál shlíží přímo od vchodu, je nedaleko expozice lemurů, Restaurantu Lemur a Pavilonu šelem Joy Adamsonové. Světla se rozsvěcí postupně tak, jak se stmívá. Kolem 16 hodin se postupně celý areál halí do zlaté. Za pozornost stojí nádherná výzdoba vily La Rose s adventními hvězdami v loubích této secesní stavby, řada krásných věnců a dalších dekorací, které vytvořili naši zahradníci, a také hrošíci, antilopy, tučňáci, nosorožci, žirafy, hadi, surikaty, buvoli a řada dalších zvířat. Ta ze světelných trubic vyrobili kolegové z technického oddělení SAFARI PARKU a k vánoční výzdobě areálu neodmyslitelně patří.
- Malí hrošíci liberijstí
Mláďata hrošíka liberijského patří k vůbec nejoblíbenějším. V SAFARI PARKU jsou aktuálně k vidění hned dvě, což je naprostý unikát. Starší - lehce přes rok starý samec - i mladší samice z pozdního jara 2024 se střídají ve stylově ztvárněné zimní expozici a pohled na ně si můžete užít za každého počasí.
- Procházka po zimní Pikkewyn Baai
V SAFARI PARKU najdete největší expozici pro tučňáky v Česku. Ta je navíc průchozí a vy se tedy můžete vydat přímo mezi tyto úžasné ptáky. Těm pozorným neujdou ani mláďata. Tučňáci brýloví jsou kriticky ohrožení a ve Dvoře se pravidelně rozmnožují. Mláďata poznáte celkem snadno, jejich peří není tak kontrastní, jsou v podstatě šedavá.
- Výstava NEPRAKTA 100
Jiří Winter Neprakta je ikonou kreslířství. Je dokonce rekordmanem: s 35 000 publikovaných ilustrací nemá konkurenci. Neprakta byl ale také vášnivý přírodovědec a obdivovatel lidských kultur. Protože se SAFARI PARKEM a ředitelem Přemyslem Rabasem ho pojilo letité přátelství, najdete ve vile La Rose výstavu Nepraktových jedinečných sbírek, která vznikla u příležitosti 100. výročí Nepraktova narození. Vedle originálů ilustrací Seka a Zuly tu najdete i celou řadu nikdy nevystavených mimořádných artefaktů, mezi nimi indiánskou tsantsu nebo kost žirafy dekorovanou Nepraktovou ilustrací. Výstava končí 5. ledna a při příležitosti návštěvy si v obchůdku ve vile můžete zakoupit i výpravnou publikaci shrnující umělcovu tvorbu.
- Unikáty v Muzeu koster
Kostra nejslavnějšího nosorožce světa - Sudána, který byl posledním samcem nosorožce bílého severního. Kompletní kostra vzrostlého slona, lebky všech známých hyen a hyenek a řada dalších úžasných osteologických preparátů na vás čekají v jedinečném Muzeu koster. Stavte se ohřát a prozkoumat je. Vědci z koster zvířat zjišťují množství důležitých informací a i pro vás samotné bude jistě návštěva velmi zajímavá.
- Afrika v srdci Evropy
I v zimě u nás uvidíte tisíce afrických zvířat. V expozicích jsou prakticky všechny šelmy od lvů ke gepardům a maličkým mangustám trpasličím. Samozřejmostí jsou i mimořádné hyenky hřivnaté. Výběhy kopytníků i v zimě hostí jediné buvoly kaferské v Česku, největší stádo zeber bezhřívých, díky vytápěné expozici se můžetě těšit pohledem na okapi pralesní, které jinde v Česku neuvidíte. Zima nezaskočí nosorožce bílé a černé, štětkouny africké nebo antilopy vrané. A v pavilonu pro žirafy se zase můžete zastavit a obdivovat krásu nejvyšších zvířat planety. Nevynechejte ani Madagaskar a Kongo, kde vládnou ptáci, Vodní světy, jimž dominují plazi včetně jedovatých kober, zmijí nebo liánovců, dva druhy krokodýlů a rozličné ryby. A zcela určitě se vypravte i do pavilonu Africká savana se slony, hrabáči a damany.