Světový den nosorožců: 15 let v Mkomazi a Ol Pejetě


21.9.2024
Program Světového dne nosrožců zaměříme k připomenutí 15 let od prvního transportu dvorských nosorožců černých do tanzanského Mkomazi a 15 let pobytu dvorských nosorožců bílých severních v keňské rezervaci Ol Pejeta. Akce se koná 21. září 2024.

V roce 2009 zamířili do Mkomazi první nosorožci dvourozí východní z Podkrkonoší a spolupráce na záchraně a ochraně tohoto jedinečného prostředí pokračují dodnes.
2009. Rok, kdy safari park poprvé poslal do tanzanského NP Mkomazi nosorožce dvourohé východní. A také rok stěhování chovné skupiny nosorožců bílých severních do keňské rezervace Ol Pejeta. 15 let, které od té doby uplynulo, přineslo překotné události světového významu. Přijďte si je s námi připomenout!

Mkomazi se během let stalo jedním z hlavních center afrických aktivit safari parku. Nosoržci tam zamířili z Podkrkonoší ještě jednou. Je to symbolický návrat – vždyť v 70. letech získal Josef Vágner nosorožce pro Dvůr Králové právě v sousedním NP Tsavo. Safari park se v oblasti věnuje take ochraně a výzkumu psů hyenových, lvů pustinných a slonů savanových.

Součástí dne budou ukázky telemetrických zařízení, s nimiž se v Africe pracuje na výzkumu lvů a slonů, zastavení u druhů, kterým safari park v Mkomazi pomáhá nebo prohlídka areálu s dcerou Jsoefa Vágnera Lenkou. Ta bude přímo v tatínkově pracovně ve Vile La Rosa podepisovat I novou knihu Sen safari: Ztracený deník Zdeny Vágnerové, kterou si exkluzivně můžete zakoupit v areálu nebo na e-shopu safari parku.

Obrobně působivý je i příběh nosorožců bílých severních v Ol Pejetě. Ačkoli během let se situace dramatizovala, dnes tu pod taktovkou konsorcia BioRescue, které safari park vede, běží jeden z nejsledovanějších záchranných projektů současnosti. A v těchto měsících se možná začíná psát jeho klíčová kapitola. Vědcům se podařilo uskutečnit transfer embrya nosorožce vytvořeného v laboratoři, do těla náhradní matky. To otevírá cestu k narození mláděte severního bílého nosorožce ve splolupráci s přelomovými vědeckými metodami.

Jak se daří Fatu a Nájin, posledním dvěma zástupcům svého druhu na planetě? Jaké jsou novinky v projektu BioRescue? A jak na "severňáky" vzpomínají chovatelé? To vše zjistíte během světového dne nosorožců.

Podrobný program připravujeme.

Fotogalerie