Výstava Krajina naruby


21. 4.–12. 5. 2025
Výstava úžasných fotografií přibližuje změny v české krajině, které způsobují lidské zásahy.

Velké celky zemědělské půdy, regulace toků nebo odvodnění mění naši krajinu. Podívejte se na změny očima oceňovaného fotografa Víta Lukáše. 

Ten na deseti velkoformátových snímcích přibližuje příběhy fungující i člověkem necitlivě narušené přírody v Česku. Vypravte se do mokřadů, tůní a toků řek s perlorodkami, na nebeskou oblohu, prozkoumejte pestrý život v půdě nebo české pouště.

Výstavu tvoří deset fotografií uspořádaných do 5 panelů. Proti sobě vždy stojí fungujíci svět přírody a člověkem změněná krajina, která potřebuje pomoc.
Výstava nabízí jedinečný pohled na důsledky lidských zásahů a inspiruje k hledání udržitelných způsobů hospodaření. Poznáte na první pohled, které obrázky zachycují problém, a kde je vše v pořádku?

Výstava se koná na páteřní cestě vedoucí od Pavilonu šelem Joy Adamsonové k Pavilonu hrošíků. Potrvá od 21. dubna 2025 do 12. května 2025.

  • Vernisáž
    21. dubna 2025, 13:00

    Vernisáže se zúčastní i fotograf Vít Lukáš, který zájemce výstavou provede se zajímavým komentářem.
    Součástí akce bude i malá kreativní dílna.

Za projektem Krajina naruby, který cestuje po řadě krajů ČR, je organizace Beleco. Projekt je financován Evropskou unií v rámci Národního fondu obnovy.

Vít Lukáš
Vít Lukáš je vystudovaný zoolog, který se již déle než dvacet let zabývá ochranou přírody a jejím dokumentováním.

Deset let žil v Chile, kde pracoval pro dvě zoologické zahrady, založil jednu úspěšnou přírodovědeckou stanici, vyučoval na dvou vysokých školách a vedl několik výzkumných projektů. Díky účasti na různých mezinárodních projektech mohl procestovat téměř celou Latinskou Ameriku. Má za sebou přes 150 expedic, z toho zhruba třetinu do tropických deštných pralesů. V roce 1997 propadl kouzlu makrofotografie, které se věnuje dodnes. Na svých snímcích se snaží zachytit zvířata v jejich přirozeném prostředí a zároveň zdokumentovat detaily, které nejsou vidět pouhým okem. Jeho makrofotografie byly prezentovány v řadě časopisů, knih, či na výstavách jak u nás, tak například v Chile, Kolumbii a Kanadě.

V posledních letech se kromě makrofotografie zaměřuje také na focení a filmování větších zvířat, včetně lidí. Podobně jako u makrofotografie se při fotografování větších objektů zaměřuje na detaily, které mohou oku uniknout. Dívá se na ně okem zoologa pozorovatele, baví ho zachycovat situace z nových a nevšedních úhlů.

Po návratu z Jižní Ameriky (2011) pracoval jako kurátor primátů v Zoo Praha. V letech 2020 – 2022 pracoval v Národním muzeu, kde měl na starosti tvorbu foto a video obsahu nových přírodovědeckých expozic. Jeho fotografie zvířat se pravidelně objevují v médiích, časopisech, na billboardech či citylightech. Od roku 2023 pracuje jako fotograf, kameraman a zoolog na volné noze.