Marabu africký - Leptoptilos grumeniferus

Naše zoo patří mezi dvacet zoo na světě, které tento druh úspěšně rozmnožují
výskytAfrika jižně od Sahary
biotopsavana, břehy řek a jezer, bažiny
potravamršiny, ryby, drobní obratlovci
věk20 - 40 let
rozměrydélka 115 - 152 cm, rozpětí 225 - 287 cm
váha4 - 8 kg
Marabu africký je pták nápadný svou velikostí i vzhledem. Jde o mrchožrouta. Dosahuje výšky okolo 150 cm a rozpětí křídel přes tři metry z něho dělá jednoho z největších brodivých ptáků na světě. Pro dospělé jedince je na rozdíl od mláďat typická olysalá hlava a velký růžovočervený vak na krku, který používají při toku. Chybějící peří je otázkou hygieny. Když marabuové hodují - podobně jako supi - na mršinách, často se zamažou masem či krví. Rádi totiž vytahují vnitřnosti přímo z břišní dutiny mršin a vůbec si s vzorným stolováním nelámou hlavu. Kůže se přitom udržuje čistá daleko snáze než peří. Pokud není maso, poradí si marabu i s většími kostmi či šlachami. To vše dovede bez větších potíží spolykat a strávit. Jsou i šikovní lovci. Marabuové milují slunce. Rádi se mu vystavují, sedíce na patách s roztaženými křídly. ZOO Dvůr Králové chová marabu africké již od sedmdesátých let minulého století. Do konce března 2017 se nám podařilo odchovat již 27 mláďat.


V ZOO Dvůr Králové se po šesti letech podařil přirozený odchov marabu afrického:

Na konci března 2017 se v ZOO Dvůr Králové vylíhlo mládě marabu afrického. Zoo tak po šesti letech úspěšně odchovala mládě přirozeným způsobem a řadí se tak mezi pouhé dvě zoologické zahrady v Evropě, kterým se to v daném roce podařilo. Matkou mláděte marabu byla devítiletá samice dovezená do dvorské zahrady z nizozemské Zoo Emmen. Se samcem, který se do Dvora Králové dostal už na konci osmdesátých let přímo z Afriky, společně zahnízdili a vyvedli mládě vůbec poprvé.

(málo dotčený)

<p style="text-align:center"><a href="https://safaripark.cz/cz/podporte-nas/adopce"><img alt="" height="48" src="https://toolkit.ecn.cz/img_upload/95e02e1eedb887b5e5159817118e1ca8/adoptuj-me.png" width="220" /></a></p>