samice bonga horského Froni porodila 13. 1. svoje druhé mládě. Veterinární kontrola nyní prokázala, že jde o samici. „Při prohlídce vážila 26 kilo. Otcem je dvorský chovný samec Demba,“ doplňuje zoolog Luděk Čulík. Jde už o 108. Přírůstek tohoto kriticky ohroženého druhu ve Dvoře Králové. To je i ve světovém kontextu zcela mimořádné. Mládě zůstává i s matkou v chovatelském zázemí pavilonu, který bongové horští sdílejí s okapi pralesními a chocholatkami červenými, ven se vypraví, až to umožní počasí.
Bongové po porodu odkládají mláďata na bezpečné místo a vracejí se k němu na kojení. Je tedy nutné, aby si mládě nejprve navyklo na stáj jako prostor, kam se má vracet. Tak nebude hrozit, že se později ve výběhu „zapomene“ a nevrátí se do teplé stáje.
Bongo horský je zdaleka největší pralesní antilopa. Velcí samci váží až 300 kilogramů. Jde o náročné a plaché chovance. SAFARI PARK je chová od roku 1974 – tehdy v rámci transportů Josefa Vágnera dorazila zvířata přímo z Keni. Šlo o zcela mimořádnou událost, bongové byli v té době v zoologických zahradách naprosto výjimeční. V roce 1975 se ve Dvoře Králové narodilo první mládě, které bylo zároveň prvním bongem horským narozeným na českém území.
V přírodě je bongo horský kriticky ohrožený. Ve volnosti zůstává kolem 90 bongů horských. Jde tedy o jednoho z nejvzácnějších savců. SAFARI PARK se významně zasadil už o vybudování pojistné populace v zoologických zahradách, protože se 108 mláďaty na kontě patří mezi nejvýznamnější světové chovatele. V posledních letech také intenzivně spolupracuje na ochraně bongů horských přímo v Africe, a to spoluprací s Mount Kenya Wildlife Conservancy, která v blízké budoucnosti plánuje vypouštění zvířat odchovaných v lidské péči do volné přírody svahů Mount Kenya.