110. bongo horský je samice. Konečně začala využívat venkovní výběh


18.6.2026
Ohromující milník překročil chov kriticky ohrožených bongů horských v SAFARI PARKU. Narodilo se mládě, které je 110. přírůstkem tohoto druhu narozeným ve Dvoře Králové. Jde o samici. Mezi zoologickými zahradami je takové číslo zcela výjimečné a dělá ze SAFARI PARKU jednoho z nejvýznamnějších hráčů na poli záchrany nejvzácnějších antilop Afriky.

Ryšavá srst s kontrastními pruhy, bystré černé oči s řasami jak z reklamy na dekorativní kosmetiku a obrovské střapaté uši. Nejnovější přírůstek v chovu dvorských antilop patří nejen k těm nejvýznamnějším, ale také nejpůvabnějším. Je to samice kriticky ohroženého bonga horského. Narodila se 7. června a nyní začala využívat venkovní výběh.

„Je to světový úspěch, 110 mláďaty nejvzácnější antilopy Afriky se může pochlubit jen málokteré zařízení,“ raduje se ředitel SAFARI PARKU Přemysl Rabas. „Ohromující chov bongů horských ve Dvoře čerpá z tradice, kterou založil Josef Vágner importem prvních jedinců z Afriky. Od té doby chov vzkvétá. Vedle 110 přírůstků, které přes půl století tvoří stabilní pilíř populace bongů v lidské péči, se SAFARI PARK významně zasazuje o podporu záchrany bongů v Africe. Tam jsme pod hlavičkou EAZA odvezli čtyři samce, jejichž potomkové vyběhnou do volnosti,“ doplňuje Přemysl Rabas. SAFARI PARK zorganizoval historicky první transport bongů horských z Evropy do Afriky letos v dubnu ve spolupráci se Zoo Chester, Zoo Praha, Zoo Berlin, Zoo Givskud, Zoo Frankfurt a Zoo Bojnice. Zvířata zamířila v rámci projektu Bongos for Kenya do Mount Kenya Wildlife Conservancy, kterou SAFARI PARK a jeho návštěvníci podporují už několik let také finančně.

BUĎTE BO(N)ŽÍ. Podpořte ochranu bongů horských

V divočině žije jen několik desítek bongů horských. Chov v péči člověka tedy zůstává klíčový pro to, aby bongové přežili do budoucnosti. „Narození malé samice je k tomu dalším příspěvkem. A jak ukazuje projekt Bongos for Kenya, právě úspěšný chov a návrat bongů do Afriky je jednou z cest, jak mohou zoologické zahrady v Evropě bongům pomoci,“ uzavírá Přemysl Rabas.

Mládě dostalo jméno Freya. Jejím otcem je současný chovný samec, 12letý Demba, matkou 10letá Froni. Ve výběhu mohou návštěvníci vídat ještě dvě dospívající samice narozené ve Dvoře v roce 2025, a druhou dospělou chovnou samici. 


Bongo horský žije, jak jeho druhové jméno napovídá, ve vyšších nadmořských výškách. V divočině zbývá posledních zhruba 70 zvířat a počty dál klesají. Populace ze čtyř známých lokalit jsou navíc oddělené a nemohou se přirozeně míchat. Je to jedna z největších antilop. Navzdory tomu zaujme velmi úzkým profilem těla – to je přizpůsobení pro pohyb v lesích. Právě z boků zploštělé tělo a tvar rohů bongům pomáhá snižovat odpor při pohybu vegetací. Kontrastní zbarvení s pruhy bongům umožňuje se v pralese maskovat. Obě pohlaví mají spirálovitě zahnuté rohy. Na rozdíl od ostatních lesních antilop žijí ve stádech, která dosahovala počtu až 80 jedinců – tedy víc než kolik je dnes všech dospělých bongů horských v přírodě. V SAFARI PARKU začal chov už v roce 1974, kdy přišla zvířata přímo z Keni, což způsobilo zoologickou senzaci. Už v roce 1975 se narodilo první mládě. Celkem jich ve Dvoře přišlo zatím na svět úctyhodných 110. Záchranu druhu v Africe podporuje SAFARI PARK finančně. V roce 2026 zorganizoval SAFARI PARK první návrat bongů horských z Evropy do Afriky.

O zvířeti