Hrošík liberijský, po kterém šílí svět sociálních sítí, půvabná žirafa Rothschidova, pozoruhodní varani bělohrdlí, kteří vypadají jako bratranci legendární Godzilly nebo charismatické hyeny čabrakové jsou představiteli nové adopční kampaně Africké zvíře do každé rodiny, „Milovníkům zvířat přibližujeme zajímavé přírůstky roku 2024, ať už jde o mláďata nebo nové posily chovu, které dorazily z jiných zoologických zahrad,“ vysvětluje výběr ředitel Safari Parku Dvůr Králové Přemysl Rabas.
Výherci budou čtyři. Připravili jsme pro ně oblíbený pobytový balíček Relax v SAFARI PARK RESORTU nebo možnost nahlédnout do zákulisí světově proslulých chovů, což je něco zcela úžasného. Navíc nabídneme i zcela nový zážitek soukromé prohlídky s průvodcem zakončené návštěvou zázemí žirafince.
Také letos čeká na všechny adoptivní rodiče soutěž. Na každého, kdo se rozhodne do 31. ledna 2025 adoptovat jakékoli zvíře, případně od 1. ledna 2024 již adoptivním rodičem v safari parku je, čeká soutěž. „Výherci budou čtyři. Připravili jsme pro ně oblíbený pobytový balíček Relax v SAFARI PARK RESORTU nebo možnost nahlédnout do zákulisí světově proslulých chovů, což je něco zcela úžasného. Navíc nabídneme i zcela nový zážitek soukromé prohlídky s průvodcem zakončené návštěvou zázemí žirafince. Tam se seznámí i s mládětem žirafy Rothschildovy, které je jedním z představitelů kampaně,“ doplňuje Přemysl Rabas. Vítěze SAFARI PARK oznámí na počátku února.
Safari Park Dvůr Králové je jedinečnou genetickou bankou afrických zvířat. Řadu druhů, které v Podkrkonoší žijí, není možné vidět v žádné jiné české zoologické zahradě, a často bývají raritní i v evropském a světovém měřítku. SAFARI PARK přitom přibírá do svých chovů nové a nové druhy, které potřebují pojistku pro přežití v případě, že by v přírodě zcela zmizely. Také na ně se kampaň zaměřuje. Významným příkladem je tučňák brýlový – ikonický druh ptáka světoví ochránci přírody před pár týdny zařadili mezi kriticky ohrožené. I úspěchy ve Dvoře Králové jsou tedy pojistkou přežití tučňáků brýlových do budoucnosti.
Navzdory velké oblibě adopce zvířat navíc stále zůstávají druhy, které žádné „lidské rodiče“ nemají. I na ty mohou milovníci zvířat zaměřit svou pozornost. Jsou to například agama hardún, agapornis šedohlavý, užovka madagaskarská nebo rákosnička běloskvrnná.
Částka určená pro adopci kopíruje roční náklady na chov jednoho zvířete daného druhu, podporovatelé však mohou zároveň sami rozhodnout, kolik prostředků zvířeti pošlou. Příspěvek pro adopci začíná 500 korunami za rok.
Adoptivní rodiče získají spolu s adopcí unikátní certifikát se jménem a podle výše příspěvku i celou řadu dalších benefitů jako volné vstupenky do safari parku, pozvánky na exkluzivní akce, umístění cedulky s vlastním jménem u expozice daného druhu a podobně. Pokud chcete získat adopční certifikát SAFARI PARKU do Vánoc, je potřeba zaslat platbu nejpozději do 19. prosince do 12.00.
Varan bělohrdlý (800 Kč)
Připomínají Godzillu nebo jiné skoro až bájné stvoření. Nádherní varani bělohrdlí zkrátka zaujmou už vzhledem. Navíc jde o mimořádně vzácné obyvatele zoologických zahrad: podle světové databáze ZIMS jich v takových zařízeních na celém světě nežije ani 50. A navíc je v evropských chovech nedostatek samců. Také dvě dvorské samice, které do SAFARI PARKU dorazily letos v únoru, na partnera čekají. A čekají také na adoptivní rodiče. Ačkoli jsou přirozeně velmi žravé a hravě si poradí i s několika potkany, je třeba je držet zkrátka. Jinak varani tloustnou, což přináší řadu problémů. Jako adoptivní zvíře tedy vyjdou jen na 800 korun ročně.
Hrošík liberijský (13.000 Kč)
Světová senzace. Tak lze vystihnout pozici mláďat hrošíka liberijského v rámci médií. SAFARI PARK je přitom v chovu těchto mimořádně vzácných zvířat velmocí. Vůbec první mládě v tehdejším Československu se tu narodilo v roce 1978, a dodnes se tu narodilo přes 25 hrošíků liberijských. Také rok 2024 přinesl do dvorského chovu nový přírůstek. Je to samice, matka Tanquey ji porodila 28. května. Ve vytápěné expozici Pavilonu hrošíků je samice k vidění každý den.
Hyena čabraková (13.000 Kč)
Dvojice hyen čabrakových přijela do Dvora Králové přímo z chovného centra v JAR. Jde o velmi významný příchod, a to hned ze dvou důvodů. SAFARI PARK se snaží dovozem nových zvířat tohoto velmi náročného druhu zachránit pojistnou populaci hyen čabrakových v Evropě, která postupně mizí. „Čabraky“ jsou navíc už čtvrtým druhem hyenovitých ve Dvoře Králové. Kromě nich najdete v Podkrkonoší i hyeny skvrnité, hyeny žíhané a hyenky hřivnaté. SAFARI PARK je jediné místo na světě, kde lze všechny hyenovité spatřit. Dvojice mladých zvířat si v expozici rychle zvykla. Ačkoli v lidské péči bývají hyeny čabrakové nesnášenlivé, naše dvojice žije harmonicky pospolu. Jsou hravé a zvědavé, a tak je jejich pozorování nesmírně zajímavé.
Šimpanz čego (40.000 Kč)
V lidské péči jde o nejvzácnější lidoopy, jejichž chov má nějakou perspektivu. Bohužel ale šimpanzi čego, kterých v evropských zoo jen kolem třicítky, navíc žijí roztroušení na různých místech. Květnový příjezd samce Guise, který doporučila koordinátorka evropského chovu, má tedy jasný důvod. Rozmnožení. I v divočině jsou totiž šimpanzi čego velmi vzácní, není jich ani 140 tisíc a jejich stavy strmě klesají. Guis se ve Dvoře dobře zabydlel. Odborníci pro něj upravili pavilon tak, aby mohl šplhat i do velkých výšek, jak je zvyklý. A postupně se seznamuje i s ostatními členy skupiny. To nejdůležitější, s chovnou samicí M, na něj teprve čeká. A s napětím ho odchovávají odborníci na primáty v celé Evropě i za jejími hranicemi. Pokud Guis bude mít s M mládě, bude to pro budoucnost šimpanzů čego velice důležité.
Sokolík africký (1.000 Kč)
Miniaturní draví sokolíci překvapí snad každého milovníka přírody. Vzrůstem odpovídají velkému vrabci, ale jsou to zdatní lovci hmyzu i drobných obratlovců. V zoologických zahradách jsou naprostá rarita. Do safari parku přijeli první sokolíci v roce 2022 od privátního chovatele (který posléze získal licenci na provoz soukromé zoo v Nehvizdech) a mládě, které se vylíhlo o rok později, vzbudilo zaslouženou a velkou pozornost coby první v českých a slovenských zoo. Sokolíci se ve Dvoře líhnou dál. Za poslední rok hned 4, což je nejvíc mezi všemi zahradami světa, které jsou sdružené v systému ZIMS. Na celé planetě se v takových zahradách vylíhlo jen 8 sokolíků afrických! Pro ty, kdo se do maličkatých dravců zamilovali, je to dobrá zpráva. Zatím jsou totiž tito choulostiví lovci v zázemí. Jakmile se hejnko dostatečně rozroste, plánujeme přesun části sokolíků do expozice. V současnosti jich ve Dvoře žije 7.
Žirafa Rothschildova (70.000 Kč)
278. Tolik žiraf se už narodilo v SAFARI PARKU. To je vůbec nejvíc na světě! Dosud poslední mládě je samice a narodila se 14. října. Dost netradičně se porod odehrál v brzkých ranních hodinách, žirafy se obvykle rodí v noci. Matka mláděte je velmi klidná a zkušená, a tak mohla porod sledovat i kameramanka SAFARI PARKU. Vznikly tak unikátní záběry, které obletěly česká i zahraniční média. To je velmi důležité, protože žirafy Rothschildovy jsou vůbec nejohroženější ze žiraf a potřebují pozornost.
Tučňák brýlový (8.000 Kč)
Na podzim přišla velmi smutná zpráva. Tučňáci brýloví z jihu Afriky se s ohledem na mnoho nepříznivých vlivů na jejich přírodní populace stali kriticky ohroženým druhem. SAFARI PARK je chová od roku 2022 v novém expozičním celku West Cape, kde pro ně vznikla největší tučňáčí expozice v Česku, která je navíc průchozí. A tučňáky ukazuje v prostředí odkazujícím na blízké sousedství lidí. Výběh simuluje přístavní městečko se sklady, majákem nebo jeřábem. Právě člověk a jeho činnost mají na tučňáčí populace devastující vliv. Už v roce 2023 se tučňáci ve Dvoře množili poprvé, což mnoho odborníků překvapilo. Ukázalo to na velmi dobré podmínky a přivykání na ně. Také v roce 2024 se dostavují úspěchy. I v těchto dnech tučňáci odchovávají potomky. Jako pojistka pro přežití druhu v případě, že by je člověk v přírodě zcela vyhubil, jsou dvorští tučňáci velmi důležití.
Zebra bezhřívá (5.000 Kč)
Zebry bezhřívé jsou v mnoha ohledech mimořádné. Jsou vážně ohrožené (v přírodě jich žije jen pár set) a i v lidské péči velmi vzácné. Prakticky celá populace v zoologických zahradách stojí na zakladatelích, které přivezl z Ugandy před víc než 50 lety Josef Vágner a SAFARI PARK je dodnes nejdůležitější hráč na poli ochrany ex-situ. Navíc spolu se Zoo Liberec rozvíjí aktivity na ochranu bezhřívek přímo v Africe. Mimořádná byla i chovná sezona 2024. Ve Dvoře Králové se narodila hned tři mláďata, to je nejvíc na světě. V dubnu přišel na svět mladý hřebec, v červenci a listopadu dvě samice. Právě ta narozená 6. listopadu je nejmladším představitelem adopční kampaně.