Bojga africká neboli boomslang je dlouhý štíhlý had, který dorůstá délky kolem dvou metrů. Dospělá zvířata mají vysoce variabilní zbarvení od zelené, přes hnědou, až po černou. Ostatně i naši jedinci se od sebe barevně odlišují. Slovo boomslang znamená v afrikánštině „stromový had“, což vystihuje životní prostor tohoto nenápadného hada. Pohybuje se v korunách stromů a keřů, ale občas i po zemi. Obývá Afriku od Sahary až po Mys Dobré naděje.
Jed bojgy rozkládá cévní stěny, takže případná oběť bez poskytnutí lékařské pomoci umírá na vnitřní krvácení. "Moji afričtí pomocníci se jí velmi báli a než začali sekat větve, které jsme potřebovali jako potravu pro zvířata, vždy předem strom pečlivě prohlédli," vzpomínal na bojgy bývalý ředitel dvorské zoo Josef Vágner. Boomslangové však mají mírnou povahu, na člověka většinou neútočí, a proto jsou často chováni v zajetí. Při pocitu ohrožení roztahují a nafukují krk.
Kořistí bojg jsou nejčastěji ptáci a plazi. Na oběť nehybně číhají a pak prudce vyrazí k útoku a zakusují se. Protože zadní jedové zuby mají malé, snaží se dostat co možná nejvíce jedu do kořisti žvýkáním. Často vykrádají i ptačí hnízda vysoko v korunách stromů. Žijí samotářsky. Samice kladou 6 -12 vajec, z kterých se po devadesáti až sto deseti dnech líhnou mláďata.
Foto: Lukáš Pavlačík/ZOO Dvůr Králové
Další nový druh v ZOO Dvůr Králové - smrtelně jedovatá bojga africká
1.4.2015
Jedinečná kolekce jedovatých živočichů Afriky v pavilonu Vodní světy byla rozšířena o další nový druh. V expozicích zmijí gabunských a zmijí útočných se v horní části mezi větvemi pohybují nenápadní štíhlí hadi - bojgy africké. Vedle mohutných zavalitých těl obou druhů zmijí vypadají mírumilovně, ale patří mezi velmi jedovaté hady se zadními jedovými zuby.