„Po příjezdu do Dvora se Demba ihned vydal do zázemní stáje pavilonu bong a okapi. První dny tráví zvykáním si na nové prostředí. Bylo také nutné provést mu sérii zdravotních vyšetření,“ popisuje zoolog Luděk Čulík. „Safari park je první českou zahradou, která bonga rozmnožila. V historii se u nás narodilo 105 mláďat, to je v celosvětovém kontextu výjimečné číslo. Příchod Demby bude znamenat nový začátek chovu,“ dodává. Přestávka v chovu trvá od roku 2020, kdy uhynul předchozí chovný samec. Najít vhodného pokračovatele nebylo snadné.
Chci pozvat Dembu na snídani.
Dembovi je osm let a do Dvora Králové přišel z německé Zoo Osnabruck. Návštěvníci ho poznají podle většího vzrůstu a tmavé barvy v oblasti plecí. Pokud vše půjde dobře, vypraví se už tento týden do venkovního výběhu a představí se návštěvníkům. Následně se také seznámí s oběma partnerkami.
Safari park je první českou zahradou, která bonga rozmnožila. V historii se u nás narodilo 105 mláďat, to je v celosvětovém kontextu výjimečné číslo.
Jak vědecké jméno napovídá, bongo horský žije ve vyšších nadmořských výškách. Jeho domovem jsou lesy a pralesy ve střední a východní Africe. Podle IUCN ovšem v divočině zbývá nejvíce kolem 80 dospělých zvířat a populace dál klesá. Populace ze čtyř znýmých lokalit jsou navíc oddělené a nemohou se přirozeně míchat. Zoologické zahrady jsou tak v současnosti jeho možná jedinou šancí na přežití.
„Chov bong má ve Dvoře Králové mimořádnou tradici. Věříme, že příchod Demba bude znamenat narození mláďat. To zatím poslední přišlo ve Dvoře na svět v roce 2015. Byl by to velký příslib pro přežití celého druhu,“ uzavírá Luděk Čulík.
Bongo je jedna z největších antilop. Navzdory tomu zaujme velmi úzkým profilem těla – to je přizpůsobení pro pohyb veštných lesích. Právě z boků zploštělé tělo a tvar rohů bongům pomáhá snižovat odpor při pohybu vegetací. Kontrastní zbarvení s pruhy bongům umožňuje se v pralese maskovat. Obě pohlaví mají spirálovitě zahnuté rohy. Na rozdíl od ostatních lesních antilop žijí ve stádech, která dosahovala počtu až 80 jedinců – tedy tolik, kolik je dnes všech dospělých bongů horských východních v přírodě. Safari Park Dvůr Králové chová jeho východní poddruh, který se v posledních desítkách kusů vyskytuje už jen v okolí Mt. Kenya a NP Aberdare a je kriticky ohrožený. Chov bonga horského východního v lidské péči má obrovský ochranářský význam. V safari parku začal už v roce 1974, kdy přišla zvířata přímo z Keni. Transport byl zoologickou senzací. Už v roce 1975 se narodilo první mládě. Celkem jich ve Dvoře přišlo zatím na svět úctyhodných 105.