Devatenáct mláďat zmije rohaté - první úspěšný odchov v expozici Jedovatá Afrika v ZOO Dvůr Králové


8.9.2016
Dvorské zoo se v expozici Jedovatá Afrika, která byla pro veřejnost otevřena na jaře roku 2014, podařilo rozmnožit první druh jedovatých hadů. Během dvou dnů se tam vylíhlo 19 mláďat zmije rohaté.
Páření proběhlo po dvouměsíčním zimování zvířat při 10 stupních Celsia a bez přísunu potravy. Samice za několik týdnů poté nakladla devatenáct vajec. "Vajíčka jsme ihned od samice přesunuli do inkubátoru, kde byla uměle zahřívána 50 dní. Ze všech se vylíhla živá mláďata. Stoprocentní úspěšnost prvního odchovu v této expozici nás moc potěšila," říká vedoucí zoolog Pavel Moucha.

Mláďata měří okolo 12 cm a jsou zatím umístěna v zázemí expozice. "Očekáváme, že háďata během několika dní svléknou starou pokožku a poté začnou přijímat potravu. To bude pro nás signál, že je můžeme přesunout do odchovny, kde je budou moct návštěvníci vidět každý den," dodává Moucha.

Zmije rohatá získala své druhové jméno díky dvěma nápadným šupinatým výrůstkům nad očima, které vypadají jako dva malé růžky. Obývá spíše suché oblasti severní Afriky. Uštknutí může být pro člověka smrtelné.