Do expozice mangust se nastěhoval nový pár veverek bušových


30.11.2018
Dvorský safari park začal chovat nový druh afrických veverek. Půlroční samec a roční samice dorazili do Dvora Králové na začátku letošního října z Německa. V současné době obývají expozici společně s mangustami trpasličími.

Veverky bušové se od veverek kapských, které safari park rovněž chová, liší zásadně ve způsobu života. „Zatímco veverky kapské žijí celý život na zemi a budují si podzemní nory, veverky bušové se specializovaly k životu ve vyšších patrech biotopu. Ke spánku nebo při nebezpečí se tak uchylují na stromy nebo alespoň do houštin,“ popisuje zooložka Gabriela Linhart.

 

Zástupci tohoto druhu žijí buď samotářsky, nebo v malých rodinných skupinách. „Naše dvojice spolu vychází velmi dobře. Uvidíme, jestli se jim u nás do budoucna podaří zplodit potomka,“ říká zooložka. Veverky jsou umístěny ve společné expozici s mangustami trpasličími. „Zvířata se vzájemně respektují a k žádným konfliktům nedochází,“ doplňuje Gabriela Linhart.

 

Veverky bušové obývají Afriku na jih od Sahary. Patří mezi hlodavce a jejich jídelníček tvoří jak rostlinná složka, tak živočišná, zejména drobný hmyz včetně mravenců. Shánění potravy je jednou z mála chvil, kdy je možné tyto veverky vidět na zemi. Samice vyvádějí mláďata po třech měsících březosti a staví si pro ně hnízda v dutinách stromů.