Do Safari Parku Dvůr Králové přibyli během dvou dnů hned dva nosorožci


12.12.2018
V úterý ve večerních hodinách dorazila do safari parku nová samice nosorožce bílého jižního Jabulina z francouzské Zoo Montpellier. Jen o dva dny dříve se ve Dvoře Králové narodilo mládě nosorožce černého. S novým přírůstkem má nyní skupina černých nosorožců 19 jedinců, což je vůbec nejvíc v historii zahrady.

„V neděli narozené mládě je už 46. nosorožcem černým, který u nás přišel na svět“ říká ředitel Přemysl Rabas. „I díky tomu, jak se nám v chovu tohoto druhu daří, můžeme tato kriticky ohrožená zvířata vracet zpátky do Afriky. Nyní se u nás na převoz do Rwandy připravuje pět jedinců,“ doplňuje Rabas.

Matkou nového přírůstku je dvanáctiletá samice Maisha, otcem samec Mweru. „Maisha přivedla na svět v minulosti bez problému dvě mláďata a vše proběhlo hladce i tentokrát. Sameček váží 41 kilo a je tak jedním z největších mláďat, jaké jsme tu kdy měli," říká zoolog Jiří Hrubý. 

Porod začal v neděli kolem 9. hodiny ráno. "Je to velmi silné a živé mládě. Stačila mu ani ne půl hodina a už se dokázalo poprvé postavit na všechny čtyři," doplňuje zoolog. Společně s matkou, která se o něj vzorně stará, tráví dny zatím ve vnitřní ubikaci, ven spolu začnou chodit, pokud to počasí dovolí, až po Novém roce.

Vedle nosorožců černých se rozšířily řady i dalšího afrického druhu – nosorožců bílých. V úterý večer dorazila do zahrady nová samice ze Zoo Montpellier, aby se tu připojila ke stávajícím třem zvířatům - jednomu samci a dvěma samicím. 

Jabulina je starší samice, narodila se v roce 2001. Koordinátorem chovu nosorožců bílých byla doporučena k převozu do Dvora Králové, ve Francii se jí totiž nepodařilo spojit se samcem a muselo dojít k výměně samic. „U nás máme se spojování nosorožců bohaté zkušenosti, proto jsme ji neměli důvod odmítnout. Pokusíme se ji postupně začlenit do stávající fungující skupiny,“ zakončuje Jiří Hrubý.
 

Fotogalerie