Drilové, guerézy, noháči a gundi. To jsou nové přírůstky v Safari Parku Dvůr Králové


15.8.2019
V letním období se můžete v safari parku těšit na několik zvířecích přírůstků. Zatímco v africkém městečku Tiébélé uvidíte nově chované noháče jihoafrické a dva mladé gundi saharské, při návštěvě primátů vás čeká pohled na mláďata u drilů černolících a gueréz angolských.

Vůbec poprvé se dvorský safari park začal věnovat chovu větších afrických hlodavců, noháčů, kteří mohou dosahovat váhy až 4 kila. Jedná se o čtyřletou samičku a šest let starého samečka, kteří byli do Dvora přivezeni z belgické Zoo Antverpy.

Noháči mají silné zadní nohy, které jim umožňují skákat na vzdálenost až tři metry. "Přestože se jedná o hlodavce, způsobem pohybu a držením těla mohou zdánlivě připomínat australské klokany,“ popisuje zooložka Gabriela Linhart. Výrazné jsou na nich také jejich velké tmavé oči a dlouhé vzpřímené uši. „Jsou to noční živočichové, živící se kromě rostlinné potravy také větším hmyzem. V jeho hledání jim pomáhá velmi dobře vyvinutý zrak, sluch i čich," říká Gabriela Linhart.

Dvojice je v safari parku už tři měsíce. „Během této doby prošla nutnou karanténou, a jakmile jsme jim připravili expozici v jednom z domků městečka Tiébélé, přesunuli jsme je sem ze zázemí zahrady. Na všechny změny reagovala zvířata velmi dobře," doplňuje zooložka.

V sousední expozici se rozrostla skupina dalších afrických hlodavců. Samice gundiho tam v květnu porodila tři a v srpnu další dvě mláďata. „Bohužel však samice tento týden uhynula. Přesto věříme, že to mláďata bez ní zvládnou. Postupně přechází na pevnou stravu, nejsou proto už tak závislá na mateřském mléce,“ uvádí Gabriela Linhart.

Nové přírůstky mohou návštěvníci pozorovat rovněž u primátů - gueréz angolských a drilů černolících. „Malá gueréza přišla na svět před třemi týdny a pohlaví zatím neznáme. U drilů jsme si ale jistí, že se jedná o samce. Narodil 20. července a je tak nejmladším členem dvanáctičlenné tlupy,“ popisuje ošetřovatelka primátů Kristýna Korecová.

Zatímco guerézy chová safari park přes třicet let, první zástupci tajemných drilů obývající tropické lesy západní Afriky se do Dvora Králové dostali v roce 2015 a jsou jedinými zvířaty tohoto druhu v ČR a na Slovensku. 
 

Fotogalerie