Dva noví lvi přicestovali do ZOO Dvůr Králové až z daleké Indie


9.3.2012
Ve čtvrtek 8. 3. večer byl v zoo vyložen nový pár lvů indických, který přišel ze Zoo Hyderabad. ZOO Dvůr Králové tak má po několika letech opět „krále zvířat“, tedy samce lva a navíc velmi geneticky cenného. Velikým přáním chovatelů je rozmnožení lvů indických ještě v letošním roce.
Samec Brahma a samice Avaini přicestovali v rámci výměny zvířat mezi zoologickými zahradami ze Zoo Hyderabad v Indii, kam minulý měsíc odjeli ze ZOO Dvůr Králové tři gepardi.
„Transport proběhl bez problémů, lvi byli v Hyderabadu ve čtvrtek v časných ranních hodinách naloženi do letadla, které přistálo odpoledne v Praze. Cestovali každý v samostatné bedně. Po celním a veterinárním odbavení na letišti v Ruzyni jsme zvířata převzali a naložili do našeho vyhřívaného transportního auta. Do zoo jsme dorazili v 19 hodin večer a během hodiny byla ve spolupráci se zoology a chovateli obě zvířata umístěna do zázemí Pavilonu lvů“, sdělil vedoucí výměny zvířat Zdeněk Bárta.
V historii ZOO Dvůr Králové byli první lvi indičtí dovezeni v roce 2009. Do té doby chovala zoo pouze lvy africké. Pro změnu chovaného druhu lvů se ZOO rozhodla vzhledem ke stupni ohrožení indických lvů v přírodě. V přírodě se jejich počty odhadují na pouhých 400 ks, které žijí v NP Gir Forrest v indickém státě Guarajat. Pro přežití druhu musí zoologické zahrady fungovat jako genobanky právě těch nejohroženějších zvířat a tak byl připraven chovný plán lva indického v ZOO Dvůr Králové. Jako první, v rámci plánu, byly dvě sestry, samice Yenny a Yanna, které se narodily 14. 12. 2006 v Zoo Helsinky a do ZOO Dvůr Králové přicestovaly 13. června 2009. Populace indických lvů chovaná v evropských zoologických zahradách není početná, během jednoho roku se odchovává průměrně pouze kolem deseti mláďat. Proto není genetická rozmanitost chovaných zvířat vysoká a záměrem ZOO Dvůr Králové je chov pouze geneticky nejlepších mláďat. Chovatelé tedy sháněli naprosto nepříbuzná zvířata a to bylo možné jedině přímo z Indie. Nakonec se podařilo dojednat výměnu právě v Zoo Hydebarad.
„ Samec Brahma (celkově dvanáctý lví samec, chovaný od vzniku ZOO DK), kterému jsou teprve 4 roky, je ideálním partnerem pro naše mladé samice. Se všemi zvířaty v Evropě je absolutně nepříbuzný a jeho mláďata tak budou pro chov a záchranu lvů indických nesmírně cenná. Oba noví lvi jsou nyní umístěni v zázemí pavilonu a po nezbytných vyšetřeních se představí návštěvníkům. Postupné bude spojování zvířat, které musí probíhat opatrně. Hodně bude záležet na jejich chování, už nyní o sobě vzájemně vědí a zatím reagují spíše naše původní samice. Pokud všechno dobře dopadne, mohla by se letos v ZOO Dvůr Králové narodit po 23 letech opět lvíčata“, sdělil zoolog Bc Josef Brokeš.