Dvorské moře má nového nájemníka. Muréna síťkovaná dostala zbrusu novou nádrž ve Vodních světech


10.6.2020
Jedno z mořských akvárií Vodních světů nově obydlela muréna síťkovaná. Přivykání na nové podmínky probíhá bez problémů a návštěvníci mohou murénu obdivovat denně. Nejlepší příležitost tuto dravou rybu pozorovat přichází později odpoledne, i jindy ale stačí trocha trpělivosti.

Nový nátěr odolný proti průsaku vody, nová filtrace i nové vybavení a dekorace. Ošetřovatelé se na příjezd nováčka do mořské expozice vodního světa dobře připravovali. "Museli jsme poskládat kameny a další prvky vybavení tak, aby se muréna cítila v novém domově bezpečně. To zahrnuje třeba i vytvoření dutin a jeskyněk, kde se může pohodlně schovat," popisuje expert na ryby, obojživelníky a plazy Pavel Moucha.

Muréna síťkovaná je jedním z největších druhů murén vůbec, v dospělosti může měřit i kolem tří metrů.

Úsilí se vyplatilo. "Komplikace jsme nepředpokládali, jde o rybu žijící dlouhodobě v akváriu a podmínky jsme nastavili optimální. Přesto nás ale potěšilo, že krátce po nastěhování do nádrže muréna bez problémů začala žrát nabízenou potravu," doplňuje Pavel Moucha. 

Muréna síťkovaná je jedním z největších druhů murén vůbec, v dospělosti může měřit i kolem tří metrů. Vyskytuje se v Indickém a Tichém oceánu a Rudém moři, obvykle v hloubkách kolem 5 až 40 metrů. Trpelivě vyhlíží z úkrytu svou kořist, kterou jsou hlavně nejrůznější neopatrné ryby. Někteří vědci popisují i spolupráci s jinými dravými rybami, například kanici. Ti nahánějí ryby při lovu ve volné vodě k útesům a korálům, kam se kořist snaží ukrývat. Ve štěrbinách už ovšem čekají murény, které si nachytají potravu a zbylé ryby vyhánějí zpět kanicům přímo do tlam.

Murény jsou aktivní spíše za soumraku a v noci. K pozorování té dvorské ale podle ošetřovatelů stačí trpělivost. "Pokud návštěvníci u nádrže postojí třeba deset minut, je víc než pravděpodobné, že naše muréna ze svého úkrytu vyleze a předvede se jim v celé své kráse," uzavírá Pavel Moucha. Pohled je to v rámci Česka docela neobvyklý, murény síťkované dnes nechová žádná jiná česká zoologická zahrada.

Fotogalerie