Léto 2014: Dvorským nosorožcům se v Tanzanii narodilo druhé mládě - zase samička


12.8.2014
Nosorožcům dvourohým ze ZOO Dvůr Králové, kteří byli v roce 2009 převezeni do Tanzanie, se v národním parku Mkomazi na začátku června narodilo další mládě. Samička Tunu se stala už druhým přírůstkem tohoto kriticky ohroženého druhu, které v Tanzanii přivedli na svět nosorožci odchovaní ve Dvoře.
„Pojmenovali jsme ji podle jména manželky tanzanského premiéra Mizengo Pindy. Premiér se svou ženou rezervaci Mkomazi před pár týdny navštívili a položili základní kámen nového výukového centra, které budujeme v obci Gonja sousedící s národním parkem,“ uvedla pro zoo Lucy Fitzjohnová, která pomáhá svému manželovi Tonymu Fitzjohnovi se správou nosorožčí stanice v Mkomazi.

Jméno Tunu ve svahilštině znamená "velice vzácný dar". Tony Fitzjohn na pozvání ZOO Dvůr Králové na konci září zavítal do České republiky. Byl jedním z hlavních aktérů zapálení vatry s nosorožčími rohy v ZOO Dvůr Králové 21. září. Kromě toho vystoupil na veřejné besedě v Národním muzeu, během níž přiblížil, jaké to je vést nosorožčí rezervaci, ale zavzpomínal i na roky, kdy v severní Keni společně s Georgem Adamsonem (známý z příběhů o lvici Else) vracel do volné přírody lvy a další kočkovité šelmy.