Chov těchto kriticky ohrožených šelem nebývá jednoduchý, přesto se v Safari Parku Dvůr Králové podařilo včetně loňského vrhu odchovat přes 140 mláďat. "Fiona byla v roli matky skvělá už minulý rok a po zkušenostech s loňskými sedmerčaty hravě zvládá i těch letošních jedenáct. Se štěňaty tráví téměř všechen čas," popisuje kurátorka šelem Gabriela Linhart.
První dva týdny po porodu byl samici ponechán absolutní klid. Teprve poté mohly ošetřovatelky provést první preventivní prohlídku, během které zjistily zdravotní stav a pohlaví mláďat. "Máme sedm samiček a čtyři samečky. Součástí prohlídky bylo také první odčervení. Přítomnost parazitů, zejména škrkavek, je totiž jedním z častých důvodů předčasného úmrtí mláďat, a to jak při chovu v zajetí, tak ve volné přírodě," říká kurátorka.
Psi hyenoví vytvářejí ve volné přírodě početné smečky a do péče o mláďata se zapojují zpravidla všichni její členové. "Stejně je tomu i v našem případě. Smečku momentálně tvoří dvě loňská štěňata a dva dospělí samci. Letošní štěňata jsou zatím ukrytá v boudě, za několik týdnů však začnou postupně vylézat ven, zkoumat okolí a začleňovat se do skupiny,“ doplňuje Gabriela Linhart.
Smečka se štěňaty je nyní umístěna v chovném centru v areálu safari, kde je budou moct návštěvníci vidět až během hlavní sezony. Navštívit však mohou skupinu loňských mláďat. Pětice samiček se nachází v pavilonu šelem v pěší částí safari parku.
Psi hyenoví ve volné přírodě
Psi hyenoví patří mezi africké šelmy ohrožené vyhubením. Dříve se zřejmě vyskytovali v suchých oblastech celé subsaharské Afriky, dnes je však počet volně žijících jedinců odhadován na pouhých 3000 – 6000. V mnoha afrických zemích už zcela vyhynuli. Největší hrozby spočívají v nákaze tzv. psinkou, kterou roznášejí toulaví domácí psi, v nelegálním lovu a také ve zmenšování jejich loveckých teritorií. Psi hyenoví žijí nomádským způsobem života a za potravou urazí za den i desítky kilometrů, mnozí z nich tak skončí i pod koly aut.
Safari Park Dvůr Králové se snaží psy hyenové nejen odchovávat, ale pomáhá jejich přežití i v divočině. V národním parku Mkomazi, který je jedním z mála míst jejich výskytu v Tanzanii, safari park podporuje záchrannou stanici, z níž jsou odchovaní psi vypouštěni do volné přírody. Stanici poskytuje především veterinární materiál potřebný pro jejich očkování.