Jedináček psa hyenového: v safari parku se začal psát příběh nové psí dynastie


1.11.2023
Porod feny psa hyenového Emili znamená začátek nové kapitoly chovu těchto šelem ve Dvoře Králové. Ten mezi zoologickými zahradami nemá obdobu. Porod proběhl v netradiční dobu a smečka odchovává jedno jediné mládě.

„Pro všechny členy chovného tria je to premiéra. Mládě, samice, ale zdárně roste a začíná objevovat výběh Afrického safari Josefa Vágnera,“ říká zooložka Gabriela Linhart. Samice je 388. mládětem psa hyenového ve Dvoře Králové. Safari park je nejúspěšnějším chovatelem a tyto mimořádně vzácné a na chov náročné šelmy podporuje i v Africe.

Mládě se narodilo už 14. září, ale na počátku vyžadovala celá situace režim s co nejnižší mírou vyrušování. Teď začala malá samice i s dospělými více porodní box opouštět. Návštěvníci si ale budou na pozorování zajímavého přírůstku muset počkat. Výběh se nachází mimo pěší část areálu.

Na dvorské poměry došlo k porodu v neobvyklou roční dobu. Běžně dvorští psi hyenoví rodili na přelomu roku. „My jsme nové trio spojovali v létě, což pravděpodobně celou věc urychlilo,“ doplňuje Gabriela Linhart. Samec Eddie s Emili záhy vytvořili dominantní pár, třetí Ollie se „usadil“ na pozici takzvaného helpera. Na počátku odchovu se z boudy ozývalo štěňat více. Dospělí je pravděpodobně zabili, což není u nezkušených zvířat neobvyklé.

Samice je prvním přírůstkem nově založené dvorské linie. Tříletý otec Eddie dorazil ze Švédska, matka Emili je takřka pětiletá a narodila se ve Dvoře Králové. Její matkou je legendární dvorská samice Fiona, která porodila 66 mláďat a dodnes žije v expozici Pavilonu šelem Joy Adamsonové na výminku s dalšími nechovnými fenami.

V chovném výběhu v Africkém safari žije trio dospělých psů hyenových. Emili ve výběhu doplňují otec mláděte Eddie a jeho bratr Ollie. Oba se narodili v roce 2020 ve švédské Boras Zoo. S Emili vytvořili harmonické trio podobné takovým, jaká by stála na počátku smeček v divočině. Také tam se v celé rodinné skupině množí pouze dominantní pár a ostatní členové smečky jim s odchovem mláďat pomáhají.

Sociální struktura psů hyenových je naprosto jedinečná a zahrnuje celou řadu chování, která vědci popisují jen u velmi malého množství druhů. Silnější členové skupiny se mimo jiné o potravu dělí s těmi slabými či zraněnými a pomáhají jim tak v zotavení. Díky vynikající spolupráci jsou psi hyenoví statisticky vůbec nejlepší lovci Afriky a dokážou zdolat i kořist mnohem větší, než jsou oni sami.

Safari park je nejúspěšnější chovatel psů hyenových mezi zoologickými zahradami. Narodilo se tu už 388 mláďat. Chov je přitom velmi složitý a vyžaduje velké zkušenosti i speciální chovná zařízení. Z evropských zoo v posledním roce psy hyenové množily jen zahrady ve Whipsnade, Sigeanu, Magdeburgu a právě Dvoře Králové.
Díky podpoře veřejnosti bylo možné poskytnout zdravotnický materiál nutný pro veterinární péči o populace psů hyenových v tanzanském Mkomazi.V přírodě patří pes hyenový k nejohroženějším šelmám Afriky. IUCN předpokládá, že ve volnosti žije asi 1400 dospělých psů hyenových v řadě roztroušených populací. Stavy navíc dál klesají. Ohrožuje ho pytláctví, úbytek přirozeného prostředí i stále častější konflikty s člověkem nebo šíření nemocí domestikovanými psy.

 

Fotogalerie