Letošní první varan Mertensův


9.2.2011
Váha 30 gramů, délka 26,2 cm. To jsou základní tělesná data prvního letošního mláděte varana Mertensova, které se vylíhlo po 169 dnech inkubace. Samice totiž snůšku snesla loni v červenci.
„Dalších pět vajíček zůstává v líhni a čekáme. Toto mládě se vylíhlo poměrně brzy, ale délka inkubace je různá, odstup mezi líhnutím může být až čtyřicet dní,“ vysvětlil vedoucí zoolog Pavel Moucha. Mládě je již 37. mládětem tohoto druhu, které ZOO Dvůr Králové odchovala.

Návštěvníci mohou mládě vidět, jen co vstoupí do pavilonu Vodních světů. Je umístěno samostatném teráriu, zatímco matka je v expozici v zadní části tohoto pavilonu. V zajetí se tento druh chová vzácně.

Varan Mertensův je rozšířen v tropické severní Austrálii. Vzhledem k tomu, že tato zvířata jsou vázána na vodu, je jejich výskyt roztroušený. Okolo vodních toků jsou často nalézáni ve velkých počtech. Většinu potravy si obstarává ve vodě, nejvíc si pochutnává na krabech, rybách, žábách, ale sežere například i plazí vejce, ptáky či savce. Roku 1982 byl dokonce pozorován jedince, kterému ke spořádání téměř kilogramu čerstvého buvolího masa stačila necelá minuta.

ZOO Dvůr Králové se pro chov tohoto druhu varanů rozhodla v roce 1998, kdy se prováděla celková rekonstrukce pavilonu Vodních světů, a v rámci toho se začalo stavět i terárium pro varany Mertensovy. Chovný pár získala ZOO Dvůr Králové ze ZOO Bronx v New Yorku. Oba se vylíhli v roce 1999 a do dvorské zoo se dostali jako odrostlá mláďata následující rok. První pokusy o páření byly pozorovány v roce 2000. O půl roku později snesla samice vajíčka. Snůšek bylo postupně několik, ale nedařilo se je včas najít, neboť nebylo příliš vhodné kladiště. Poté, co bylo vystavěno nové, ve kterém se vajíčka lépe hledala a vyjímala, snesla samice v roce 2003 vajíčka a po 181 až 195 dnech inkubace se vylíhla mláďata. K dnešnímu dni se v ZOO Dvůr Králové vylíhlo již 37 mláďat varanů Mertensových.