Lví samice poprvé ve výběhu


17.7.2009
Lví sestry Yenny a Yanna konečně opustily vnitřní expozici Pavilonu lvů a opatrně začaly prozkokumávat venkovní výběh. V zoo jsou už od poloviny června, kdy jsme je přivezli až z Helsinek. Pojďte se na ně podívat.
Lví sestry Yenny a Yanna se narodily v Zoo Helsinky 5. března 2007. Byly odchovány vlastními rodiči a do budoucna by se měly stát zakladatelkami nového chovu lvů v ZOO Dvůr Králové. Chovatelé je do Dvora Králové přivezli 13. června 2009. Lev indický (Pantera leo persica) patří mezi vyhynutím ohrožené šelmy. Z velké populace, která kdysi obývala přední Asii od Turecka až po Indii a od Kavkazu až po Jemen, dnes přežívá poslední populace v rezervaci národního parku Gir Forest na severozápadě Indie v počtu posledních asi tři sta jedinců.

Pro lvy indické je založen mezinárodní program na záchranu, jehož členem se po dvou letech jednání stala v únoru 2009 i ZOO Dvůr Králové. Po Praze a Ostravě jako třetí z českých zoologických zahrad. Celkem je do projektu zapojena necelá čtyřicítka evropských zoo ve kterých žije celkem méně než sto jedinců čistokrevných indických lvů. Ke královédvorským lvicím Yenny a Yanna by měl evropský koordinátor v krátké době doporučit vhodného partnera.