V současné době mohou návštěvníci zoo vidět v pavilonu hrošíků tři jedince – dvě samice Tanu a Tanquey a samce Quida. Samička Malaya, která se narodila v holandské Gaia Zoo 1. května 2014, si zatím zvyká na nové prostředí v zázemí pavilonu. „Pokud vše půjde bez problémů, mohou se na ni návštěvníci přijít podívat do pavilonu hrošíků už v první polovině března,“ říká zoolog Jiří Hrubý.
„Hrošíci liberijští jsou zcela samotářští tvorové. V expozici, která je rozdělena na dvě oddělené části, se budou pravidelně všichni čtyři střídat. Spojování probíhá jedině v období říje, kdy je samec pohromadě se samicí pouze pár dní, někdy se jedná jen o pouhé hodiny,“ dodává Jiří Hrubý.
Hrošíci žijí v zalesněných oblastech západní Afriky. Přes den vyhledávají vlhké oblasti v okolí řek a bažin, kde odpočívají, zatímco v noci se vydávají za potravou. Pro hrošíky je typické, že k putování svým teritoriem využívají stále stejné stezky, které si sami skrz vegetaci „vyšlapávají“. Obdobně jako hroši si značí své teritorium rozmetáváním trusu ocasem.
ZOO Dvůr Králové získala prvního hrošíka liberijského v roce 1972. Během 40 let odchovala 18 mláďat a řadí se tak mezi nejúspěšnější chovatele v České republice.
Foto: Simona Jiřičková/ZOO Dvůr Králové