Malí liánovci kapští jsou rarita. Na světě je rozmnožuje jen Safari Park Dvůr Králové


19.8.2021
Ošetřovatelům Safari Parku Dvůr Králové se podařil mimořádný úspěch. Povedlo se jim odchovat osm mláďat vzácného jedovatého hada liánovce kapského. V Podkrkonoší se vylíhla už matka mláďat.

Osm mláďat nyní zdárně roste v zázemí pavilonu Vodní světy. „Daří se jim výborně. Ochotně přijímají malé žabky, gekony a výjimečně i malé rybky,“ popisuje ošetřovatel Martin Smrček, který o jedovaté liánovce pečuje už od roku 2015, kdy do safari parku přišla první zvířata přímo z Jihoafrické republiky. Tam se živí především drobnými plazy.

 

Samice snesla vajíčka přímo v teráriu, kde si na ně vybudovala zvláštní prostor přímo v substrátu. Ošetřovatelé vejce následně umístili do inkubátoru, v němž se po dvou měsících vývoje vylíhla. V inkubátoru se nyní vyvíjí ještě snůška další samice.

 

Rodiče malých liánovců mohou návštěvníci pozorovat v jednom z terárií expozice Jedovatá Afrika. Matka mláďat se už vylíhla ve Dvoře Králové. „Rozmnožení těchto náročných plazů v druhé generaci potvrzuje, že jsme problematiku zvládli. To je mimořádné cenné a důležité,“ doplňuje Martin Smrček. Safari park byl v roce 2017 první evropskou zoo, která v chovu uspěla. Dodnes jde o raritní úspěch.

 

Chov je přitom obtížný. Protože liánovci žijí v podmínkách se střídavým klimatem, simulují jim ošetřovatelé zimu tím, že je na dva měsíce přestěhují do chlazené místnosti. Chov provází i další úskalí. Liánovci mají zadní jedové zuby a poměrně prudký jed – na ten navíc neexistuje antisérum. „Zejména dospělí jsou vcelku agresivní. Pokud s nimi musíme manipulovat, vždy tak děláme v kevlarových bezpečnostních rukavicích,“ popisuje Martin Smrček.

 

Také díky sledování vývoje mláďat Martina Smrčka s týmem dalších odborníků a pečlivému zapisování všech údajů se povedlo doplnit o životě liánovců řadu zajímavých informací – původně se například uvádělo, že mláďata se rodí až o třetinu delší, než je realita.

Fotogalerie

O zvířeti