Mláďata lvíčků zlatých


24.2.2009
Chovnému pár lvíčků zlatých v ZOO Dvůr Králové se narodila minulý týden další dvě mláďata! Protože se jedná o velmi vzácné opičky, kterým hrozí v přírodě vyhubení, je to nejen jedinečný chovatelský úspěch, ale i významný příspěvek k jejich záchraně.
Lvíček zlatý je jednou z nejkrásnějších opiček světa. Zlatá barva srsti totiž není v přírodě vůbec běžná, ba právě naopak. Jméno dostali hlavně podle bohaté hřívy, která zdobí jejich krk a hlavu a připomíná hřívu lva. A v zoologických zahradách tyto půvabné tvory jistě nepřehlédnete. Bohužel v přírodě patří mezi vážně ohrožená zvířata – v biosférické rezervaci Poço das Antas poblíž Rio de Janeira žije dnes posledních méně než tisíc lvíčků. Přestože se jedná o chráněné území, nedaří se zde omezit kácení pralesů a šíření zemědělské půdy, což omezuje životní podmínky lvíčků. Přísná ochrana alespoň zastavila prudce klesající počty těchto drápkatých opiček, takže jim snad bezprostřední vyhubení nehrozí.

Chov lvíčka zlatého (Leontopithecus rosalia) v evropských zoologických zahradách je řízen EEP (Evropským záchovným programem), který stanovuje přísné podmínky. Pokud nějaká zoo projeví o chov těchto zvířat zájem, jsou jí přiděleni nejprve nechovní jedinci a teprve později, pokud se osvědčí, může obdržet i chovné páry. Žádná zoo se však nestává majitelem zvířat, všichni lvíčci zlatí chovaní v zajetí zůstávají majetkem Brazilské republiky.

ZOO Dvůr Králové první nechovný pár obdržela v roce 1998, chovné lvíčky až po sedmi letech, na podzim roku 2005. Sameček Mikys (nar. 11. 2. 04) přišel ze Zoo Magdeburg a samička Nefertiti (nar. 8. 2. 2002) pochází ze Zoo Lisabon.

První mládě – sameček Rio se chovnému páru narodil 11. 7. 2007 a jednalo se o první úspěšných odchov tohoto druhu v České republice. Již 25.2.2008 se narodila dvojčata – sameček Muru a samička Eiuru – a obě byla také úspěšně odchována. Tato tři mláďata dnes mohou návštěvníci zoo vidět v pavilonu lvíčků ve společné expozici s kosmany zakrslými a aguti zlatými hned v sousedství chovného páru.

18. 2. 2009 se lvíčkům zlatým narodila další dvě mláďata, která jsou zatím schována v srsti své matky. Méně pečlivý návštěvník je snadno přehlédne, ovšem když se v pavilonu lvíčků zastaví, jistě zahlédne jejich ocásek připomínající žížalu, nebo některou z končetin. Ale aby se na vás opičí mimina podívala, to musíte mít opravdu štěstí. Spíš se chovají jako malé stydlivé děti, schovávající se v mámině sukni.

Lvíčkům se rodí nejčastěji jedno nebo dvě mláďata, trojčata jsou vzácností a mnohdy nejslabší mládě uhyne. Samička je březí 132 až 134 dní.