Narodil se hrabáč. Mládě je nejmenší v historii dvorského chovu


22.2.2021
Samice hrabáče kapského porodila 14. února mládě. Potomek je sice nejmenším v historii dvorského chovu, nicméně pravidelně pije a sílí. Podle ošetřovatelů jde nejspíše o samce a jde o zdaleka nejprůbojnější a nejaktivnější mládě za celou dobu chovu.

„Skyla je už zkušená matka, a tak odchov probíhá naprosto bez problémů,“ popisuje zooložka Gabriela Linhart. „I když je mládě s porodní váhou 1,4 kilogramu na samé spodní hranici normy, je velmi aktivní a pravidelně se dožaduje krmení. Rychle sílí,“ doplňuje k valentýnskému přírůstku zooložka. O víkendu již mládě dosáhlo váhy 2 kilogramů a dál zdárně roste.

Mláďata hrabáčů jsou velmi náročná na stabilní podmínky. Proto malý samec tráví čas ve zvláštní místnosti, kde mu infračervená lampa udržuje teplotu kolem 33 stupňů Celsia a vlhkost přes 70 procent. Právě takové podmínky by panovaly v prostředí podzemního doupěte, které si hrabáči budují. V podmínkách člověkem zbudované nory, kterou mají hrabáči k dispozici v pavilonu, není možné takto konstantní podmínky udržet.

Ošetřovatelé mládě ve dne v noci přinášejí za Skylou, která ho trpělivě kojí. „V průměru je to asi sedmkrát denně od šesti ráno zhruba do půlnoci. Vše řídí Skyla svou aktivitou. Jakmile večer či v noci vstane a jde na svou pravidelnou obchůzku, čekáme, až ulehne,“ říká Gabriela Linhart. Během krmení odebírají ošetřovatelé Skyle mléko i do zkumavek a mrazí ho. V případě nutnosti ho použijí k dokrmení dvorských mláďat, případně i odmítnutých hrabáčů jinde na světě.

Chov hrabáčů je velmi náročný. Hrabáči jsou totiž potravní specialisti: v přírodě se živí takřka výhradně termity. Ty je třeba v péči člověka nahrazovat speciálními kašemi a míchanicemi, které si každý chovatel připravuje sám. V té dvorské jsou kromě hmyzu zastoupeny také speciální granule, mrkev, banány, vejce nebo koktejl vitamínů a minerálů. Hrabáči jsou také proslulí útěkáři, navzdory nemotornému vzhledu jsou neobyčejně pracovití a mohutnými drápy dovedou zakrátko prohrabat i beton. V přírodě se totiž musejí zvládnout dostat i do podobně tvrdých termitišť.

Safari park chová hrabáče kapské od roku 2014, kdy dorazil chovná samec Eka. V létě 2017 k němu do specializovaného zařízení v pavilonu Africká savana přibyla i samice Skyla. Prvního potomka se jí povedlo odchovat v roce 2017, dalšího v roce 2019. Pár je velmi harmonický a za pět let se stali jedněmi z nejúspěšnějších rodičů ve světových zoologických zahradách.

Fotogalerie

O zvířeti