Narodili se přímorožci


10.2.2010
V ZOO Dvůr Králové se narodila dvě mláďata přímorožců arabských. V neděli 7. února 2010 to byla první letošní samička jménem Haiti (Oryx leucoryx). Je 19. mládětem této vzácné pouštní antilopy v naší zoo. V úterý 9.února ji pak následovalo 20. mládě, sameček Avokádo.
Matkou samičky je tři a půlletá samice Hourrya, která k nám dorazila ze Zoo Montpelier ve Francii v roce 2006. Matkou samce je deset a půl roku stará samice Artemis, která se narodila v naší zoo. Otcem obou mláďat je desetiletý samec Zahran, který k nám dorazil v roce 2000 ze Zoo Zürich.

Přímorožci arabští (Oryx leucoryx) jsou velmi vzácné pouštní antilopy, které původně obývali severní Afriku a arabský poloostrov. Zde však byly v minulém století vlivem nadměrného lovu a ztráty přirozeného prostředí vyhubeny. Dnes díky přísné ochraně a zoologickým zahradám žijí v Izraeli, Ománu a Sudské Arabii, kde byly opětovně vysazeny. Populace divoce žijících zvířat se odhaduje na 1100 jedinců. V zajetí žije po celém světě okolo 6000 zvířat.