„Mládě přišlo na svět přímo ve výběhu a před očima užaslých návštěvníků. Ve výběhu strávilo i první noc. Druhý den se dvojice přesunula do vnitřních stájí. Tam budou asi týden, než vzácný a dlouho očekávaný přírůstek trochu zesílí,“ popisuje zoolog Luděk Čulík. „Kontrola ukázala, že mládě má 25 kilo,“ doplňuje zoolog. Poslední mládě tohoto stále vzácnějšího druhu se ve Dvoře Králové narodilo před dlouhými osmi lety. Pak odborníci ve spolupráci s koordinátorem evropského chovu sestavovali novou chovnou skupinu.
Matkou je šestiletá samice Kari z německého Münsteru, otcem devítiletý Demba z Berlína. Pro oba jde o prvního potomka. V rodokmenu obou rodičů mláděte figurují zvířata přímo z Keni. Mezi jejich předky jsou totiž zvířata, která z Afriky dovezl do Dvora Králové v roce 1974 Josef Vágner. Dembovu linii posléze významně obohatila zvířata z USA.
Safari Park Dvůr Králové je v chovu bongů horských, kterých v přírodě zbývá jen asi 96 výhradně v Keni, klíčovým hráčem. Včetně současného mláděte se tu narodilo už 106 těchto nádherných antilop. Mimo to podporuje safari park záchranu bongů i přímo v Africe, a to spoluprací s Mount Kenya Wildlife Conservancy, která usiluje o návrat bongů horských na svahy nejvyšší keňské hory. Příspěvkem bude i výtěžek letošního Safariběhu ČSOB.
„Mount Kenya Wildlife Conservancy znám a s týmem pravidelně navštěvuji už od roku 2009. Jde o mimořádné zařízení a jsem rád, že ho nyní po dlouhých jednáních můžeme začít intenzivně podporovat v záchraně bongů horských,“ říká ředitel Safari Parku Dvůr Králové Přemysl Rabas.
Záchraně bongů pomohou i příspěvky na konto WILDLIFE, které slouží k rozvoji projektů záchrany druhů přímo v Africe. Právě na toto konto putuje od začátku roku 5 korun ze vstupenky každého návštěvníka, který zavítá do safari parku.
Bongo horský žije, jak jeho druhové jméno napovídá, ve vyšších nadmořských výškách. Podle IUCN v divočině zbývá 96 dospělých zvířat výhradně na několika místech v Keni a počty dál klesají. Populace ze čtyř známých lokalit jsou navíc oddělené a nemohou se přirozeně míchat. Je to jedna z největších antilop. Navzdory tomu zaujme velmi úzkým profilem těla – to je přizpůsobení pro pohyb v lesích. Právě z boků zploštělé tělo a tvar rohů bongům pomáhá snižovat odpor při pohybu vegetací. Kontrastní zbarvení s pruhy bongům umožňuje se v pralese maskovat. Obě pohlaví mají spirálovitě zahnuté rohy. Na rozdíl od ostatních lesních antilop žijí ve stádech, která dosahovala počtu až 80 jedinců – tedy téměř tolik, kolik je dnes všech dospělých bongů horských v přírodě. Safari Park Dvůr Králové chová právě poddruh, který se v posledních desítkách kusů vyskytuje už jen v okolí Mt. Kenya a NP Aberdare a je kriticky ohrožený. V safari parku začal chov už v roce 1974, kdy přišla zvířata přímo z Keni, což způsobilo zoologickou senzaci. Už v roce 1975 se narodilo první mládě. Celkem jich ve Dvoře přišlo zatím na svět úctyhodných 106.