Nová gorila v zoo


24.11.2008
Dnes po šesté hodině ráno dorazila do zoo nová samice gorily jménem Shinda (váha 55 kg). Na cestu vyjela v neděli po páté hodině. Ve vytápěném přepravním voze ujela ze zoo v Arnhemu téměř tisíc kilometrů do nového bydliště.
Cestu snášela bez problémů, pospávala a trochu se najedla a napila. V sedm hodin byla vypuštěna do expozice, kde ji mohou již vidět návštěvníci. Po cestě jí pomáhala její ošetřovatelka Jacquline, která u nás pár dní počká, než si Shinda zvykne.

Shinda se narodila v Arnhemu 9. 10. 2001, kde doposud žila se skupinou osmi goril. Samcem Bauni, třemi samicemi a čtyřmi sourozenci (nejmladšímu mláděti jsou dva roky). Shinda přišla do naší zoo po dlouholetém vyjednávání v rámci Evropského záchovného programu a měla by se stát zakladatelkou zdejšího chovu. Je velmi hezká a má dobrou povahu, umí poslouchat, ale je stále ještě hravá. O tom se přesvědčila i naše ošetřovatelka Naďa Humlová, která do Arnhemu odjela již minulý týden, aby se se Shindou spřátelila a usnadnila jí tak nový začátek. Po vypuštění do expozice byla samička ráda, že se může proběhnout. Vše zvědavě zkoumala a po chvíli již konzumovala připravené dobroty.

Hodně ji těší, že vidí přes sklo do zahrady, což ve své domovině neměla. Nejvíce jí dnes asi zaujali technici, kteří připravují osvětlení na Vánoční zoo. Postupně bude Shinda, po nezbytných veterinárních vyšetřeních, spojena s naší samicí Messy a poté obě se samcem Tadaem. Oba dva již slyšeli Shindin hlas, když po příchodu vykřikla. Reagovali okamžitě, jako by ji chtěli "jít na pomoc". Doufáme, že by se konečně samec Tadao mohl stát otcem. Je velmi geneticky cenný, protože pochází z odchytu.Je mu asi 37 let, přesto se ještě nedočkal potomka.