Nový slon Kito


3.6.2009
Dnes těsně po půlnoci dorazil do ZOO Dvůr Králové vzácný náklad. Nákladový prostor obrovského kamionu ukrýval speciální kontejner s dlouho očekávaným přírůstkem jedinečné kolekce afrických zvířat, kterou se východočeská zoo chlubí. Až ze zoo v anglickém Colchesteru přicestoval mladý sloní samec Kito.
Starší africké slonice Umbu a Saly tak dostaly nového kamaráda a partnera. Pracovníci ZOO Dvůr Králové věří, že dovozem nadějného samce se začne psát nová kapitola v chovu největších suchozemských savců, která by mohla vyvrcholit odchovem prvního mláděte slona afrického v České republice.

Akce začala v Colchesteru již v pondělí 1.6.2009 odpoledne nakládáním slona do přepravní bedny, transport opustil zoo kolem 17. hodiny. Do ZOO Dvůr Králové dorazil těsně po půlnoci 3.6.2009. Při nakládání v Colchesteru vážil Kito asi 2700 kg. I když ještě nedosahuje velikosti obou královédvorských samic, jistě je během pár let předežene, jak se na správného sloního samce patří. Ale rozhodně to není žádný drobeček, jak se pracovníci zoo přesvědčili při ranním skládání.

Složit kontejner se slonem v zoo a umístit ho ke vchodu do pavilonu pro sloního samce, kde Kito bude trávit první dny po dovozu, byla velice náročná akce. Kontejner byl z nákladního vozu jeřábem umístěn na přívěs za traktorem a dovezen k obvodové zdi sloního výběhu. Znovu nastoupil autojeřáb, který přenesl kontejner přes vysokou zeď a následně ještě dvakrát až ke schodům do sloního pavilonu. Zde končila cizelérská práce autojeřábníka a vše bylo již jen na Kitovi a dvou ošetřovatelích, kteří se slonem z Colchesteru dorazili do Dvora. Po celou dobu s Kitem komunikovali, hladili ho na špičce chobotu a malými otvory na bocích kontejneru mu dávali kousky chleba a ovoce.

„Good boy, Kito," lákali svého miláčka, když se konečně otevřely dveře kontejneru a slon mohl vystoupit. Jenže obavy ze tří schodů, které měl překonat, byly příliš velké. Naštěstí hlad a vazba na ošetřovatele přemohly sloní obavy, takže po půlhodině konečně váhavě vystoupil. Nejdříve jeden schod, pak druhý, až konečně následoval ošetřovatelku a vstoupil do pavilonu.

Radost všech, kdo se podíleli na transportu, stejně jako pracovníků ZOO Dvůr Králové, byla obrovská. Kito se i v pavilonu choval velmi klidně, komunikoval s britskými ošetřovateli, bral si od nich potravu. Pokud půjde vše podle předpokladů, návštěvníci zoo by Kita mohli spatřit již ve čtvrtek, rozhodně ale následující víkend.

Kito se narodil v Colchesteru na Mikuláše roku 2002 matce Tanye (pochází z divoké přírody, kde se narodila v roce 1981) a otci Tembovi (byl dovezený ze Zambie, kde se narodil v roce 1983). Tomuto páru se dlouho nemohlo mládě narodit přirozenou cestou, a tak přikročili k umělému oplodnění Tanyy semenem odebraným Tembovi. Byl to jeden z prvních pokusů o umělé oplodnění slonů na světě a hned napoprvé úspěšný!