Zejozob africký patří mezi brodivé ptáky v čeledi čápovitých. Dorůstá výšky až 1 metru, dosahuje rozpětí křídel kolem 1,3 metru a váží 1,2 – 1,3 kg. Jeho peří je téměř černé, místy s kovovým nádechem. Nápadný na zejozobovi je dlouhý zobák, který má při zavření mezi horní a dolní částí nápadnou štěrbinu. Tito ptáci jsou totiž potravními specialisty, kteří se v přírodě živí plži nebo velikými sladkovodními mlži a právě štěrbina v zobáku jim pomáhá se k potravě (měkkému vnitřku měkkýše) lépe dostat. Žijí v Africe, na jih od Sahary v oblastech bažin, záplavových území a vodních nádrží.
„Zejozobové jsou v přírodě poměrně početným druhem, ale jejich chov v zajetí je obtížný. Proto je také v Evropě chová pouze sedm zoo a jako osmá nově i ZOO Dvůr Králové. Dne 11. 7. jsme si přivezli samičku zejozoba afrického, odchovanou v Zoo Praha v roce 2011. V současné době je kvůli veterinárním vyšetřením v zázemí zoo, ale během týdne již bude umístěna ve voliéře u pavilonu Ptačí svět. Největším problémem chovu i odchovu zejozobů v zajetí je jejich potravní specializace na měkkýše. U nás dostává samice směs pro brodivé ptáky, která obsahuje drobné rybky, granule a mleté maso a dále dostává samozřejmě i hlemýždě. Doufám, že brzy seženeme i samce a pokusíme se o jejich rozmnožení.“ Sdělil zoolog Mgr. Michal Podhrazský.
Kromě zezojozoba mohou návštěvníci zoo vidět i další dva nové ptačí druhy: pár čejek žlutonohých, které jsou ve voliéře u pavilonu Ptačí svět a párek vzácných hrdliček madagaskarských v pavilonu Ptačí svět.
Novým ptačím druhem v ZOO Dvůr Králové je zejozob africký
23.7.2012
Již brzy uvidí návštěvníci zoo ve voliéře u pavilonu Ptačí svět zajímavý ptačí druh, zejozoba afrického. Zejozoby africké chovalo v Evropě do současné doby pouze sedm zoologických zahrad, ZOO Dvůr Králové se nyní stává osmou.