Ochmýřený prvoodchov. Volavky západní v Ptačím světě pečují o dvě mláďata


27.5.2020
Hned dvojitou radost mají ošetřovatelé ptáků dvorského safari parku. Raritně chované volavky západní se v Podkrkonoší rozmnožily úplně poprvé. Ptáčata právě začala opouštět hnízdo a milovníci ptáků je tak mohou konečně zahlédnout.

„Jde určitě o první mláďata volavek západních ve Dvoře a podle dostupných informací i v Česku,“ raduje se z rostoucích ptáčat zoolog Michal Podhrázský. Dvě mláďata ve venkovní voliéře Ptačího světa přitom jako by k sobě ani nepatřila. Jedno je tmavě šedé, druhé téměř čistě bílé. „Je to podobně jako u lidí – někdy se i u sourozenců stane, že jedno dítě je blonďaté a druhé má vlasy černé,“ popisuje Michal Podhrázský. Výskyt v tmavé a světlé formě je pro tento druh typický.

Na chov volavek západních je dvorský safari park docela pyšný – v současnosti je nechová kromě Dvora Králové a arabského Sharjahu žádná zoologická zahrada na světě. Dvojice mláďat se vylíhla páru bílých ptáků, které safari park získal od Německého soukromníka. „Péče o mladé je výborná, ačkoli rodiče jsou už v poměrně dost vysokém věku. Tyto volavky se mohou dožít kolem třiceti let,“ popisuje Podhrazský. Právě v těchto dnech ovšem po prvním přepeření začala opouštět hnízdo a milovníci ptáků je konečně mohou obdivovat.

Na chov volavek západních je dvorský safari park docela pyšný – v současnosti je nechová kromě Dvora Králové a arabského Sharjahu žádná zoologická zahrada na světě.

Volavky západní se vyskytují v pobřežních vodách tropické Afriky, Arabského poloostrova a jihu Asie. Ohrožuje je především úbytek přirozených stanovišť k životu i úbytek kořisti z důvodu znečištění nebo nadměrného rybolovu. Obvykle snáší samice 3 či 4 vejce. O mláďata, která se líhnou po asi 23 dnech, se starají oba rodiče.