Po dvou měsících se narodilo další mládě jednoho z nejvzácnějších zvířat Afriky. Safari park se raduje z malé samice bonga horského


29.8.2023
Samice bonga horského Froni porodila mládě. Je to samice. Jde již o druhý přírůstek tohoto kriticky ohroženého druhu v safari parku za poslední dva měsíce. „Renesance“ legendárního dvorského chovu nastává v roce, kdy safari park začíná sehrávat zásadní roli v záchraně druhu nejen v lidské péči, ale také přímo v Africe.

„Preventivní prohlídka, během které mládě dostalo mimo jiné čip, prokázala, že jde o samici. Ačkoli je sedmiletá Froni matkou vůbec poprvé, o mládě se vzorně stará,“ popisuje zoolog Luděk Čulík. Samice je již 107. přírůstkem tohoto druhu ve Dvoře Králové. Safari park byl první zahradou v zemi, které se bongy horské podařilo rozmnožit už v roce 1975 a od té doby se stal v chovu světovou velmocí.

Malá samice je zatím v zázemí. „Do expozice se mládě vypraví v následujících týdnech. Bongové mláďata odkládají na bezpečné místo a matka se k němu vrací na kojení. Proto je nutné, aby si čerstvý přírůstek nejprve stáj osvojil jako místo, kam se má vracet,“ vysvětluje Luděk Čulík.

V expozici mohou návštěvníci zatím pozorovat matku mláděte Froni, samce Dembu, a druhou samici Kari s mládětem. To se narodilo 29. června 2023. Obnova dvorského chovu přichází po osmi letech. Tak dlouho se v Podkrkonoší mládě nenarodilo. Odborníci v safari parku hledali s pomocí koordinátora evropského chovu nová chovná zvířata v partnerských zahradách. Mláďata se symbolicky rodí v roce, kdy safari park po takřka 15 letech diskusí s odborníky v Africe o cestách efektivní ochrany bongů horských v přírodě a obnově populace na Mount Kenya přistupuje k intenzivní podpoře záchrany bongů horských nejen cestou chovu v lidské péči, ale také přímo v jejich domovině.

Safari Park Dvůr Králové je v chovu bongů horských, kterých v přírodě zbývá jen asi 96 výhradně v Keni, klíčovým hráčem. Včetně současného mláděte se tu narodilo už 107 těchto nádherných antilop. Safari park intenzivně spolupracuje s Mount Kenya Wildlife Conservancy, která usiluje o návrat bongů horských na svahy nejvyšší keňské hory.
Záchraně bongů pomáhají i příspěvky na konto WILDLIFE, které slouží k rozvoji projektů záchrany druhů přímo v Africe. Právě na toto konto putuje od začátku roku 5 korun ze vstupenky každého návštěvníka, který zavítá do safari parku.


Bongo horský žije, jak jeho druhové jméno napovídá, ve vyšších nadmořských výškách. Podle IUCN v divočině zbývá 96 dospělých zvířat výhradně na několika místech v Keni a počty dál klesají. Jde tedy o jedno z nejvzácnějších zvířat Afriky. Populace ze čtyř známých lokalit jsou navíc oddělené a nemohou se přirozeně míchat. Je to jedna z největších antilop. Navzdory tomu zaujme velmi úzkým profilem těla – to je přizpůsobení pro pohyb v lesích. Právě z boků zploštělé tělo a tvar rohů bongům pomáhá snižovat odpor při pohybu vegetací. Kontrastní zbarvení s pruhy bongům umožňuje se v pralese maskovat. Obě pohlaví mají spirálovitě zahnuté rohy. Na rozdíl od ostatních lesních antilop žijí ve stádech, která dosahovala počtu až 80 jedinců – tedy téměř tolik, kolik je dnes všech dospělých bongů horských v přírodě. Safari Park Dvůr Králové chová právě poddruh, který se v posledních desítkách kusů vyskytuje už jen v okolí Mt. Kenya a NP Aberdare a je kriticky ohrožený. V safari parku začal chov už v roce 1974, kdy přišla zvířata přímo z Keni, což způsobilo zoologickou senzaci. Už v roce 1975 se narodilo první mládě. Celkem jich ve Dvoře přišlo zatím na svět úctyhodných 107.

Fotogalerie

O zvířeti