Podzimní překvapení. Servalové mají tři koťata


27.11.2020
Nový chovný pár servalů, Roxana a Dogo, připravil ošetřovatelům podzimní překvapení. Sotva pár dnů poté, co do nového domova zamířila jarní mláďata, porodila Roxana znovu. Dva samci a jedna samice výborně prospívají a pomalu začínají prozkoumávat porodní boudu.

Trojčata se narodila 1. listopadu. Všechna dobře prospívají a matka Roxana se znovu výborně stará. Také tentokrát se zoologové rozhodli samce Doga nechat u samice i po porodu. "Zatím je odtažitější než v případě prvního letošního vrhu. Také Roxana ho ještě občas naoko odežene, ale vše klape, jak má," popisuje ošetřovatelka Kateřina Bílková.

Vztah servalího páru je neobvyklý. Otec se výchovy běžně vůbec neúčastní. Na jaře ale Roxana sama svým chováním přimělamošetřovatele, aby odděleného samce pustili zpět k ní. Od té doby pár na výchově spolupracoval. Obdobná situace panuje i nyní. Tři malí servali zatím zůstávají v porodní boudičce, brzy se z ní ale začnou vydávat i do vnitřního boxu pavilonu šelem Joy Adamsonové. Za hezkých dnů dostane celá skupina možnost chodit i do venkovní expozice, kde je snad budou moci obdivovat i návštěvníci.

Roxana a Dogo se poprvé rozmnožili v květnu. Šlo o první rozmnožení těchto dlouhonohých koček ve Dvoře Králové po devíti letech.

Než se safari park otevře veřejnosti, můžete si nové přírůstky prohlédnout alespň na snímcích. 25. listopadu se konala nezbytná veterinární prohlídka spojená s čipováním malých servalů a nezbytnou dokumentací. Zoologové během ní trojčata mimo jiné taky zvážili a následně okamžitě vrátili k rodičům.

Líbí se vám naši servalové? Pozvěte je na snídani!

Fotogalerie