První odchov draceny krokodýlovité


7.9.2011
Tyto pozoruhodné ještěry získala naše zoo v roce 2008, kdy k nám z dalekého Peru doputovaly tři malé zelené ještěrky, sotva 40 cm dlouhé a vážící pouhých 80 g. Draceny jsou ovšem velicí jedlíci, a tak rychle rostou. Na posezení tento hladovec spořádá i 10 velkých hlemýžďů zahradních (Helix pomatia). V současné době naše chovná zvířata dosahují délky okolo 1m a váhy asi 2 kg a je možné je spatřit v jedné z expozic tropického pavilonu Vodní světy. A na konci srpna jsme se dočkali prvního mláděte v historii naší zoo.
Dospělými se draceny stávají zhruba ve věku 3 let. Vzhledem k tomu, že určení pohlaví u mláďat dracen je takřka nemožné, musíme konstatovat, že jsme měli štěstí a z našich tří dracen se časem vyklubal jeden samec a dvě samičky, což je ideální poměr pohlaví pro skupinový chov tohoto zvířete. Odchov tohoto druhu ještěra v lidské péči je velmi zřídkavý a vzácný.
Momentálně náš nový vzácný přírustek mohou spatřit i návštěvníci zoo v odchovně plazů na pavilonu Vodní světy.
Vzácní ještěři draceny krokodýlovité (Dracaena guianensis) svojí tělesnou stavbou i způsobem života nápadně připomínají krokodýly. Systematicky jsou řazeny do čeledě tejovitých (Teiidae) a jsou tedy spíše příbuzné například scinkům. Tito až 120 cm dlouzí ještěři obývají rozsáhlá území amazonského povodí v Jižní Americe. Podobně jako krokodýli výborně plavou a potápí se, ovšem na rozdíl od krokodýlů se velmi obratně pohybují i vysoko ve větvích nad vodní hladinou. V řekách a tůních a v jejich okolí si také hledají svoji hlavní potravu – vodní i suchozemské plže, které drtí svými mohutnými čelistmi, jež jsou vybaveny plochými zuby, které jsou spíše podobné stoličkám savců než zubům plazů. Ovšem příležitostně si smlsnou i na jiných vybraných lahůdkách jako jsou ryby, ptačí vejce, mláďata menších obratlovců či dokonce kousky ovoce.