„Matka mláděte je už velmi zkušená a porod navíc probíhal v ranních hodinách, takže jsme k němu zcela mimořádně mohli pustit i naši kameramanku. Lidé díky tomu mohou pozorovat příchod mláděte žirafy na svět. Samice si k porodu nelehají a život mláděte tak začíná pádem z docela velké výšky. I proto je porodní stáj vždy hlouběji vystlaná. V podestýlce se navíc mláděti lépe staví na dlouhé nohy“, vysvětluje zoolog Luděk Čulík.
Mládě se po hodinovém porodu začalo stavět na nohy, což se mu záhy povedlo.„Jakmile se povedlo, začala samice opatrně zkoušet chodit. To jí vydrželo takřka tři čtvrtě hodiny. Ukázala tak velkou vitalitu a odhodlání“, doplňuje zoolog. Velmi brzy poté se mládě poprvé snažilo hledat struky matky a pít, což značí jeho vitalitu. Tu ukázala malá samice i avilonu, návštěvníci ho uvidí až v roce 2025. Celoročně je možné pozorovat stádo další formy žiraf – síťovaných. Ty mohou lidé sledovat v prostorném zimním pavilonu, kde jsou jim díky vyvýšené lávce doslova na dosah.
Přímo ve Dvoře Králové se poslední žirafa Rothschildova narodila v roce 2023. Ani letos ale nebyl chov tak docela bez mláděte, ačkoli mezi 184 dvorskými přírůstky není započítáno. V Zoo Liberec totiž porodila dvorská samice Obioma. Ta do Podještědí cestovala, aby stabilizovala tamní nepříznivou situaci, kdy v chovném zařízení zůstal po náhlém úhynu dospělé samice jen samec a dorůstající mládě. Přítomnost Obiomy měla přilákat pozornost samce a dopřát mláděti klid i stabilitu. Zoologové navíc doufali, že by Obioma s libereckým samcem mohla přivést na svět mládě. To se stalo právě v létě 2024. Díky tomu, že obě zahrady velmi detailně znají rodokmeny obou rodičů, má i jejich mládě velmi dobré šance na uplatnění v dalším chovu.