„Zazu a Zara se chovají jako typická mláďata šelem. Čas v průběhu dne dělí na hry, během kterých se zatím trochu neohrabaně učí lovit, a spánek. Ten zatím převládá. Všemu se téměř vždy věnují společně, málokdy se od sebe vzdálí," popisuje denní režim dvouměsíční samice Zary a stejně starého samce Zazu ošetřovatelka Kateřina Bílková.
Dvojčata přišla na svět na konci května po necelých třech měsících březosti. „Fiana má zkušenosti s odchovem mláďat z předchozích zahrad, s jejími prvními potomky u nás jsme ale ze začátku zažívali docela horké chvilky,“ říká ošetřovatelka.
„Brzy po narození mláďat jsme jedno z nich našli po ránu mimo bedýnku, na první pohled vypadalo uhynulé. Nakonec se ale začalo hýbat a volat matku. Ta ovšem nereagovala, proto jsme jí ho odebrali, zkontrolovali zdravotní stav, který byl dobrý, a pokusili se ho vrátit zpět. Samice o něj ale ani poté nezačala projevovat větší zájem,“ popisuje Kateřina Bílková.
Naštěstí se mládě nenechalo odradit a po pár hodinách ho ošetřovatelé pozorovali, jak saje mléko. Dnes už mláďata prospívají bez problému a pokoušejí se i o příjem masité potravy.
Fosy ve volné přírodě upřednostňují samotářský způsob života a podobné je to i v lidské péči. Jsou proto spojovány jen na nezbytnou dobu v období říje. "Jakmile jsme přestali pozorovat páření, samce jsme od samice znovu oddělili. Po narození mláďat obstarává veškerou péči vždy pouze matka," zakončuje ošetřovatelka.
Safari Park Dvůr Králové byl první zahradou v České republice a pátou zoo na světě, kde se podařilo fosy rozmnožit. Od poloviny 80. let, kdy se do Dvora Králové dostali první zástupci tohoto druhu, se tu narodilo a odchovalo 18 mláďat.