Sedm štěňat! V ZOO Dvůr Králové se radují z mláďat mimořádně ohrožených psů hyenových


4.1.2017
Jen půl roku od vytvoření nové chovné smečky psů hyenových se ve dvorské zoo mohou radovat z nových přírůstků. Samice Fiona porodila 14. prosince a v současné době se společně se dvěma samci stará o sedm mláďat. Psi hyenoví jsou kriticky ohrožený druh, ve volné přírodě zbývá jen několik tisíc jedinců.

„Rozmnožení a samotný odchov mláďat v zajetí bývá náročný, navíc samice do říje přicházejí zpravidla jen jednou za rok. Proto je pro nás sedm štěňat obrovským úspěchem, přestože odhadujeme, že ve vrhu jich původně bylo devět,“ říká zooložka Gabriela Linhart. V chovu psů hyenových se dvorská zoo řadí ke světové špičce. Do dospělosti se tu podařilo odchovat už víc než 130 mláďat.

Současnou smečku tvoří kromě samice Fiony dva samci přivezení z Francie. Páření však ošetřovatelé zaznamenali pouze u dominantního z nich. „Jakmile se začal blížit předpokládaný termín porodu, připravili jsme pro Fionu umělou noru vystlanou slámou, do které se ale zpočátku nastěhovali oba samci. Až těsně před samotným porodem ji uvolnili pro Fionu,“ popisuje přípravy ošetřovatelka Jaroslava Hofmanová.

Porod začal ve 3.00 ráno a během devíti hodin byla všechna mláďata na světě. Ošetřovatelé poté zajistili matce maximální klid, život v noře registrovali pouze pomocí kamery. „Po dvou týdnech jsme štěňata na chvíli odebrali, vyšetřili a především odčervili. Přítomnost parazitů, zejména škrkavek, je totiž jedním z častých důvodů předčasného úmrtí mláďat, a to jak při chovu v zajetí, tak ve volné přírodě,“ vysvětluje důvody preventivní prohlídky štěňat Gabriela Linhart.

V současné době je celá skupina stále pohromadě a ošetřovatelé očekávají, že během dvou týdnů by mohla štěňata začít vylézat z nory. Přesun do expozice, kde budou k vidění pro návštěvníky, je plánován v průběhu února.

Psi hyenoví ve volné přírodě

Psi hyenoví patří mezi africké šelmy ohrožené vyhubením. Dříve se zřejmě vyskytovali v suchých oblastech celé subsaharské Afriky, dnes je však počet volně žijících jedinců odhadován na pouhých 3000 – 6000. V mnoha afrických zemích už zcela vyhynuli. Největší hrozby spočívají v nákaze tzv. psinkou, kterou roznášejí toulaví domácí psi, v nelegálním lovu a také ve zmenšování jejich loveckých teritorií. Psi hyenoví žijí nomádským způsobem života a za potravou urazí za den i desítky kilometrů, mnozí z nich tak skončí i pod koly aut.

ZOO Dvůr Králové se snaží psy hyenové nejen odchovávat, ale pomáhá jejich přežití i v divočině. V národním parku Mkomazi, který je jedním z mála míst jejich výskytu v Tanzanii, zoo podporuje záchrannou stanici, z níž jsou odchovaní psi vypouštěni do volné přírody. ZOO Dvůr Králové stanici poskytuje především veterinární materiál potřebný pro jejich očkování.

Fotogalerie