„Mezi vylíhnutím prvního mláděte a posledního bylo několik dní. Poměrně rychle rostou a byl mezi nimi již velký rozdíl. Rodiče se o dvě mláďata starají, ale o to třetí, bohužel, ne, tak jsme ho raději odebrali a bude se odchovávat uměle,“ vysvětlil zoolog Jiří Hrubý. Ošetřovatelé ho krmí natrávenými rybičkami, postupně mu začnou dávat i hmyz.
Vylíhnutí tohoto brodivého masivního ptáka je velkým úspěchem, poslední mládě se totiž v ZOO Dvůr Králové vylíhlo 31. ledna 2008. Mládě se v loňském roce nevylíhlo ani v žádné zoologické zahradě v Česku, pouze ve dvou evropských ZOO.
Chov marabu afrického neboli čápa marabu, je náročný. „Je složité sestavit chovný pár, aby si ti jedinci vyhovovali, neubližovali si,“ vysvětlil Hrubý. Když se pár podaří dát dohromady, musí si na sebe zvyknout, pak zkouší stavět hnízdo, snášet vejce. Proto se tento druh čápa nedaří příliš rozmnožovat.
Čápa marabu chová ZOO Dvůr Králové od roku 1986 a dosud se podařilo odchovat 30mláďat, včetně posledních tří.
Tento čáp se vyskytuje téměř na celém africkém kontinentu, pozorovat je ho možné jak ve vlhkých, tak ve vyprahlých lokalitách. Mláďata po vylíhnutí váží kolem 90gramů, v dospělosti váží přibližně 9 kilogramů a dosahuje výšky 150 centimetrů. Rozpětí jeho křídel je při nejmenším 3,2 m, což ho činí jedním z největších brodivých ptáků na světě. Na rozdíl od většiny zástupců čápovitých dokáže marabu africký téměř celou hlavu i s krkem zatáhnout a skrýt pod peřím podobně jako volavky.
Tři čápi marabu
11.2.2011
Po třech dlouhých třech letech se v ZOO Dvůr Králové vylíhli tři čápi marabu. Dvě mláďata zůstávají na hnízdech u rodičů, třetí, které se vylíhlo na svět jako poslední, je ode dneška na odchovně v pavilonu Ptačího světa.