„Všechny páry o vylíhlé potomky příkladně pečují a ta dobře prospívají. Ještě není vyhráno, ale jsme optimističtí,“ říká zoolog Michal Podhrázský. V kolonii v sezoně tučňáci snesli 9 vajec, některé páry hned dvě vejce. V takových případech každému z párů nechal jedno vejce a dalšího potomka podloží dalšímu z párů, šance na odchov dvou mláďat jediným párem je totiž poměrně malá. „Do odchovu se snažíme zasahovat co nejméně, vše necháváme na rodičích a situaci jen opatrně monitorujeme,“ doplňuje Michal Podhrázský.
Zatím se letos vylíhla 3 mláďata. Nejmladší je 13 dnů staré, dalším je 16 a 27 dnů. Také ta dobře prospívají. „Vše nasvědčuje tomu, že jsme svědky prvních úspěšných odchovů tučňáků brýlových v dějinách safari parku,“ věří Michal Podhrázský.
Návštěvníci si ovšem na první pozorování budou muset ještě počkat. „Mláďata jsou zatím zcela závislá na péči rodičů a neopouštějí hnízda. Poprvé se ven vydávají obvykle zhruba od šestého týdne věku. Věříme, že na jaře tak lidé dostanou možnost pozorovat mladé mezi dospělými. Snadno je poznají podle méně kontrastního peří,“ doplňuje Michal Podhrázský. Teprve díky přepeření do nesmáčivého peří umožní mláďatům vypravit se do vody. Pokud by do vody spadla v prachovém peří, s největší pravděpodobností by se utopila.
Tučňáci brýloví do Dvora Králové přijeli v létě 2022. Hejno obydlelo největší expozici pro tučňáky v rámci českých zahrad, která je navíc průchozí. Vzhledem odkazuje k přístavnímu městu Luderitz v Namibii a zvířata v ní žijí obklopená prvky lidské civilizace. Přírodu v sevření člověka ukazuje celá expozice West Cape, která tak upozorňuje na stále větší tlak lidí na přírodu.
Chov tučňáků je velmi náročný prakticky ve všech ohledech. Jde o zvířata citlivá na stres i na výbornou kvalitu vody nebo krmení. To tvoří mořské ryby nebo bezobratlí. Safari park dováží mořské ryby výhradně z certifikovaných zdrojů, které jsou k životnímu prostředí ohleduplné a zdroje využívají zodpovědně.
Tučňáci se o rozmnožování snažili již v loňském roce. Vylíhlá ptáčata se jim však vlivem nedostatku zkušeností nepovedlo odchovat, což je poměrně běžné. Dovednosti spojené s odchovem mláďat je nutné si osvojit.
Tučňák brýlový obývá jihoafrické pobřeží Namibie a Jihoafrické republiky. Patří k ohroženým druhům a v přírodě jich dál ubývá – od osmdesátých let na méně než polovinu původních počtů. V důsledku úbytku přirozeného prostředí se relativně často vyskytuje i v blízkosti lidských sídel. Navzdory tomu ale člověk zůstává jeho největším nepřítelem, a to v důsledku drancování přírodních zdrojů ryb. Pro tučňáky a další mořské živočichy kvůli tomu nezůstává dostatek potravy. Stále vážnější je i nepřímá hrozba uvíznutí ve vlečných sítích nebo vypouštění odpadů do moří a oceánů. Zásadní problém představují i mikroplasty. Tučňáci brýloví jsou relativně monogamní, páry jsou věrné hnízdní noře i partnerovi přinejmenším několik let. Kromě Dvora Králové chová tučňáky brýlové v Česku a na Slovensku už pouze Zoo Ústí nad Labem.