V ZOO Dvůr Králové se narodilo 40. mládě buvola pralesního


30.3.2012
Samička buvola pralesního, která se narodila 27. 3. 2012, byla dnes na první vycházce ve výběhu. Tato atraktivní, rezavě hnědá zvířata vypadají mírumilovně, ale jsou to jedna z nejnebezpečnějších, chovaných v zoologických zahradách. V Česku je můžete vidět pouze ZOO Dvůr Králové.
„V naší zoologické zahradě chováme pralesní buvoly od roku 1973 a patříme mezi nejúspěšnější chovatele na světě. V letošním roce se narodila dvě mláďata, sameček Korado 15. února a kravička Goldie v úterý 27. 3. Korado se narodil samici Kimuri (*15. 10. 2001 ZOO Dvůr Králové) jako její šesté mládě a je šestnáctým mládětem býka Charela (*2. 6. 2001 Zoo Antverpy). Charel je otcem i malé Goldie, která se stala historicky 40. mládětem buvola pralesního, narozeným v ZOO Dvůr Králové. Matkou je samice Ghana, je to její šesté mládě. Kravička váží 28 kg, je zdravá a tak šla již dnes s celým stádem ven.“ Sdělil zoolog Bc. Luděk Čulík.
Pro mládě bylo první vykročení do výběhu tak trochu dobrodružstvím, ale zvládlo ho statečně. Stále se drželo matky, která ho pečlivě hlídala. Po nějaké době se Goldie osmělila a snažila se důvěrněji seznámit s otcem Charelem a hlavně starším, nevlastním bratrem Koradem. Chvíli s ním pobíhala a skotačila, ale potom si lehla a odpočívala opřená o matku Ghanu.
Buvol pralesní je nejmenším poddruhem buvola afrického. V přírodě žije v pralesích rovníkové Afriky. K životu v houštinách je velmi dobře přizpůsobený. Má hnědorezavé zbarvení s černými znaky, díky kterému je v porostu téměř neviditelný. Váží od 200 – do 400 kg, v kohoutku je vysoký kolem 1,30 metru. V kříži je však vyšší než v kohoutku a to mu spolu s krátkými, dozadu zahnutými rohy a klínovitým tvarem těla usnadňuje pohyb v členitém terénu. Pralesní buvoli žijí v malých stádech (kolem 10 zvířat), vedených dominantním samcem.