V ZOO Dvůr Králové se povedlo odchovat první mládě štětkouna afrického


12.12.2016
Ve dvorské zoo mohou návštěvníci nově vidět mládě štětkouna afrického, které se narodilo v polovině září samici Viktorce a samci Kidigovi. Jedná se o první odchov mláděte tohoto druhu v historii dvorské zoo.
„Desetiletá samice Viktorka přišla do naší zoo v roce 2006 a během této doby už třikrát zabřezla. Teprve nyní se se však podařilo mládě úspěšně odchovat. Viktorka se oproti dvěma předchozím vrhům začala o mládě ihned po porodu vzorně starat a selátko tak výborně prospívá,“ popisuje zoolog Jiří Hrubý.

Matku se synem Kingem můžete vidět v nově zrekonstruované expozici, která navazuje na městečko Tiébélé.

Štětkoun je druh divoce žijícího prasete a své pojmenování získal díky výrazným štětinkám na obou uších. Vyskytuje se ve střední Africe ve více než 10 poddruzích. V potravě jsou zcela nevybíraví a jejich jídelníček tvoří jak rostlinná, tak živočišná složka. Nejčastěji se živí hmyzem, semeny nebo ovocem.

Štětkouny ve dvorské zoo mohou návštěvníci poznat i po zvuku – v případě, že se domáhají potravy nebo vpuštění do vnitřní expozice z venkovního výběhu, dokáží vydávat hlasité kvičení podobající se dětskému pláči.